ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Спектакълът на Йерней Лоренци „Престъпление и наказание“, продукция на Хърватския национален театър в Загреб, предизвика вълна от емоции след представлението на Голяма сцена на Народния театър „Иван Вазов“. Гостуването в рамките на инициативата #СценаБезГраници даде възможност на българската публика за поредна среща с един от най-впечатляващите и разпознаваеми режисьорски гласове в съвременния европейски театър.
Вместо традиционна сценична адаптация, Лоренци предложи на зрителите изключително въздействаща и интимна версия на класическия роман. Фокусът на постановката не е върху самото престъпление, а върху неговото вътрешно преживяване – вината като състояние, което разклаща границите между реалност и подсъзнание.
Режисьорът за пореден път представи разпознаваемия си почерк, в който залага на актьорското присъствие, работата с празното пространство и въздействието на човешкия глас. Чрез формата на колективно четене, актьорите от загребската трупа превърнаха текста на Достоевски в споделено преживяване, което направи всеки присъстващ активен участник в историята.
Гостуването на спектакъла „Престъпление и наказание“ се реализира в рамките на инициативата #СценаБезГраници, която за втора поредна година представя пред българските зрители най-забележителните постановки от европейската сцена.
След тази провокативна среща, Йерней Лоренци предстои да се завърне в Народния театър през юни, за да започне работа по своя следващ мащабен проект. Режисьорът стартира репетициите на спектакъла „Физика на тъгата“ по едноименния роман на Георги Господинов.
Това е второто сътрудничество между словенския творец и първата ни сцена след успеха на отличения с множество награди спектакъл „Орфей“. Подготовката за „Физика на тъгата“ започна още през ноември с кастинг сред трупата на театъра, на който присъства и самият автор на романа. По думите на Лоренци, бъдещата постановка ще бъде театрално изследване на загубата на състрадание и търсенето на утеха в днешния свят.
Премиерата на „Физика на тъгата“ ще е в началото на следващия театрален сезон.


