ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министър-председателят Никола Груевски трябва да се оттегли, неговото правителство трябва да се оттегли и рано или късно той ще бъде даден на съд за своите действия. Това заяви Даниел Кадик, ръководител на проект Югоизточна Европа на Фондация "Фридрих Науман".
"В момента виждам значително влошаване на положението на режима в Македония", продължи Даниел Кадик. "Това е популистки и автократичен режим, който постоянно потиска опозицията и преследва хората, които не са съгласни с правителството на Груевски. Ние виждаме масово следене на граждани, опозиция, журналисти. Ние виждаме и влошаване на свободата на изразяване в Македония. Вижте само мястото на Македония в класацията за свободата на словото.
Те се сринаха от 34 място в Европа през 2006 до място, което е след Катар. Вижте поведение на господин Груевски, над 20 млн. евро е взел той като подкупи от компании", добави експертът. "Това е диктатура. Ако този курс продължи, ако ЕС и по-специално Европейска народна партия продължат да си затварят очите за този проблем, ние ще имам голям проблем и ще виждаме влошаване на положението. Това ще доведе рано или късно до вълнения и насилие", каза Даниел Кадик. "Сформирането на временно правителство може да бъде първа стъпка за излизане от кризата. Груевски няма право да остане. Вижте какво стана през 2012, когато те използваха физическа сила, за да се отърват от опозицията в парламента.
Това не е поведение на един демократичен лидер. Груевски трябва да се оттегли, неговото правителство трябва да се оттегли и рано или късно той ще бъде разследван за своите действия", прогнозира още г-н Кадик.


