ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Местна казашка организация постави в събота близо до Санкт Петербург бюст на руския президент Владимир Путин, изобразен като римски император в знак на признателност за присъединяването на Крим - полуострова с богата история - към Русия.
"Искахме да обезсмъртим Владимир Путин като победител и държавник, който върна Крим на Русия", каза за АФП Андрей Поляков, ръководител на сдружението "Ибрис", което обединява казаците на Санкт Петербург.
Казаците са били някога елитни конници в царската армия. Те се обединяват през вековете в различни общности в настоящите територии на бившата Руска империя.
Според Поляков "почти 700 истински казаци" живеят в Санкт Петербург и региона, пише АФП. Бюстът на руския президент, облечен в тога е "изработен от не много скъпа пластмаса", която имитира бронз. Той е дело на скулптора Павел Гречников.
Произведението на изкуството е високо около 50 см. Паметникът е поставен в местността Касимово, на около 20 км северно от Санкт Петербург в имот, собственост на казашкото обединение.
Присъстваха десетки хора, облечени в традиционните казашки униформи. При откриването звуча руският национален химн.
"Образът на римски император е образ на мъдростта" и това съответства на "историческата роля на Владимир Путин, който успя да обедини Русия и Крим", каза Поляков.
Действията на Русия за присъединяване на полуострова бяха осъдени от много страни. Анексирането на украинския полуостров през март 2014 и подкрепата от страна на Москва на сепаратистите в източната част на Украйна доведоха до безпрецедентно, след края на Студената война, влошаване на отношенията между Запада и Русия, подложена на тежки икономически санкции, пише АФП.
Полуостровът с черноморска и азовска брегова ивица има богата история от древни времена. Той е част от елинските завоевания, влиза в Римската империя, покоряван от Византия. През XV-XVIII век е център на Кримското ханство, васално на Османската империя.
През 1783 г. е присъединен от Екатерина Велика към Руската империя, след 1921 г. влиза в състава на СССР. Територията на Крим е сцена на много войни, сред които Кримската от XIX век, героични битки води с нацистите и съветската Червена армия през Втората световна война.
Заради сътрудничеството на голяма част от местното татарско население с Вермахта, руският диктатор Йосиф Сталин нарежда да бъде преместено насилствено местното татарско население от Крим. Сред живеещите на полуострова има етнически руснаци, татари, гърци, евреи, арменци, българи и други.
По време на комунистическото управление Крим е подарен от съветския лидер Никита Хрушчов на Украинската съветска социалистическа република, но без да излиза от състава на СССР. Сред разпадането на Съветския съюз територията и акваторията на полуострова стават част от новата държава Украйна като административни единици Автономна република Крим и град Севастопол.
През 1992 и 2014 г. Крим обявява за кратко независимост. На 16 март 2014 г., след като в Киев е извършен преврат, предимно руското население на полуострова решава с референдум да се присъедини към Руската федерация. На 17 март АРК обявява независимост като Република Крим и на 18 март заедно със Севастопол са приети в състава на Руската федерация като два отделни федерални субекта, образувайки Кримския федерален окръг.
На 27 март 2014 при гласуване в Общото събрание на ООН 100 държави гласуват резолюция, призоваваща за уважаване на териториалната цялост на Украйна, 58 се въздържат (включително Китай), а 11 държави гласуват против. Западът наложи тежки икономически санкции на Русия. Москва отговори със забрана за вноса предимно на селскостопанска продукция от тези държави. Сред най-пострадалите от противопоставянето е и България. /БГНЕС /