КАК ДА СЕ СЛОЖИ КРАЙ НА МЪКАТА: Експерт посочи вариант за излизане от кризата с председателя на НС
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Конституцията не дава инструмент за разрешаване на кризата в Народното събрание, такава каквато е в момента - конституционният текст визира само първото събиране на депутатите с полагането на клетва и избор на председател и заместник-председатели. Това обясни конституционният съдия Янаки Стоилов пред Нова.
Няма обаче пречка парламентарните групи да се регистрират, тъй като този акт само се установява от председателя. "Народните представители са в НС по волята на гражданите, а регистрацията на ПГ е вътрешно нормативен акт", посочи Стоилов и обясни, че в този смисъл няма значение дали той е временен или редовно избран.
Така и според логиката на конституционните текстове няма пречка за кръг от активности, които да бъдат упражнени и докато няма избран председател. Дали може президентът Румен Радев да проведе консултации и да връчи мандати - да, според Янаки Стоилов, но въпросът е и за целесъобразността да се направи това.
Янаки Стоилов постави и въпроса ако тези консултации се провалят и не се стигне до съставяне на кабинет, а до нови избори и следващ служебен кабинет, председателстващият по възраст Народното събрание няма да попадне в кръга на избор от президента, както е според действащите конституционни текстове, т.нар. домова книга.
По другата тема - оспорването на изборните резултати и делото, образувано в КС по петте жалби, Янаки Стоилов увери, че е създадена организация и се очакват изборните книжа да пристигнат в София. Очакваме по график на ЦИК от днес да пристигат материалите, съхранявани в общините.