BG EN

Как „псевдозелените“ си „купуват“ журналисти от национална телевизия?

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

Как „псевдозелените“ си „купуват“ журналисти от национална телевизия?

25069
на 20.12.2019
Как „псевдозелените“ си  „купуват“ журналисти от национална телевизия?
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Има една частна национална телевизия, която винаги сама  се определя като „номер 1 в журналистическите стандарти“ и  разбира се, е истински номер 1 най-вече  в излъчването на турски сериали. Това е телевизия, в чиито студия „псевдозелените“ са прескачат като зайчета на антидепресанти. Когато и да включиш екрана някой обяснява или за „върховенството на закона“ или  за “околната среда“. Как се получава този необичаен предколеден наплив на „псевдозелени“?  

препоръчано

Дори напоследък вместо еколог, им гостуват „експерти по управление на околната среда“... Който е измислил това определение си е за Оскар. „Експерт по управление на околната среда“... сигурно управлява големината на финните прахови частици до някое кюмбе във Факултето или брои млеконадоя при обикновената полска мишка.

И така да се върнем на въпроса. Как един такъв „експерт“ попада в студията на телевизията на телевизиите, дето сега се продава за 50-ти път.

Отговорът е стар като света. Срещу пари. Каква е изисканата схема, да ви канят през ден в сутрешния блок или някое друго публицистично предаване?

У нас маса НПО-та усвояват много пари от Европа и големи световни екоорганизации свързани със „запазване на биоразнобразието и чистата природа“. Преведено на български, броят например популациите на ливадния дърдавец, пясъчния дъждосвирец (има такива птици и вервайте ми има кой да ги брои) и обикновената муха винарка и  спомагат на това ,например, брадатия лешояд да прави по често секс. До колко ги броят животинките реално не е важно, но е важно броене на сексуалните актове при лешояда да е медийно отразен и за това в бюджетите на тези „зелени“ програми има много зелени пари за телевизията.

Не е важно колко животни спасихме, важно е как отразихме „борбата за тях“. Същото и с „борбата“ за чистия въздух, не важно какво се прави реално, важен е броят на участията. Ето например някой направил „арт инсталация от парно с кюмбе“ във Факултето и това вече е ужасно интересна новина, още една героична стъпка в борбата срещу климатичните промени. Всяко участие, всяко споменаване в новините, всеки отразен протест -  носи пари и за псевдозелените и за телевизията. За това те обикалят по студията като на стада, и нищо чудно скоро да ги развозва със специален микробус и без това и хората едни и същи и спонсорите са едни и същи.

Тук мълчанието не е злато, тук говореното е злато. Говореното се отчита чинно от класни счетоводители, за да може и догодина да се получи следващия грант, и от него да има за „зелените“ и за „телевизията“. Цифрите са бомбастични, но тяхно осчетоводяване става с едни напоителни доклади за извършената дейност и броя на медийните изяви. А защо предколедно напливът е най-голям. Отговорът е банален. Свършва финансовата година. Трябва да се оправя счетоводството. Взимането на грантове също си има правила, за тази година има толкова, има още десетина дни за харчалък.

Добре ще кажете въпросната телевизия взима парите като партньор на някоя зелена програма, а на журналистите и водещите какъв им е келепирът? Защо тръпнат от емоция пред всеки „зелен екперт“, като юноша бледен преди първия си сексуален опит. Защо поне веднъж не зададат някой по-неудобен въпрос? Защо са по-мазни и от палмово масло?

Ами тръпнат защото „авторитетните водещи“, телевизионните разследващи корифеи, също са в кюпа по всевъзможни програми за „обучение“. Искаш три месеца да се учиш как се прави телевизия „на запад“ - няма проблем, колега. Имаме човек там. Ние поемаме разноските и обучението. Искаш да напишеш медиен анализ на състоянието на околната среда в България - няма проблем колега, имаме човек и там. Ето нашето НПО ще ти даде 50 000 лева за 50 страници събрани съчинения от Уикипедия.

Това са най-печелившите „писатели“ у нас, само дето не пишат книги, а докладчета и анализчета. Цифрите не са малки, някои си докарват по стотина бона на година освен заплатите, от „борбата срещу корупцията и мръсния въздух“. А шефът на НПО-то, поглажда тридневната си брада и казва: „Ти пиши, пиши колега, но не забравяй и да ни каниш в студиото,че имаме пари да отчитаме. Пък и ние всички сме толкова, готини, умни и красиви...“

 

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството
ПИК TV x
ЕДИНСТВЕНО В ПИК TV! Виктор Димчев: ППДБ си смениха дилъра, казва се Румен Радев. Готви се гражданска война с кръвопролития и жертви. Кандидатите на ГЕРБ за Дондуков 2 може да са само Христо Стоичков и Лили Иванова (ВИДЕО) ЕДИНСТВЕНО В ПИК TV! Виктор Димчев: ППДБ си смениха дилъра, казва се Румен Радев. Готви се гражданска война с кръвопролития и жертви. Кандидатите на ГЕРБ за "Дондуков" 2 може да са само Христо Стоичков и Лили Иванова (ВИДЕО)
ново
Днес: 3
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК