Калфин: Не е редно служителите в здравеопазването да имат различен статут
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Вероятно е хубаво да поговорим с Москов преди да предлага. Не съм склонен, тъй като всички държавни служители са осигурени. Това заяви вицепремиерът Ивайло Калфин по повод предложението на здравния министър, държавните служители със заплати над две минимални да поемат сами здравните си осигуровки.
"За тях се плаща 100% от осигуровките от държавата и това стана преди време за сметка на заплатите. Ако на някого трябва да се връща ангажиментът сам да си плаща, то това трябва пак да мине през съответната корекция в заплатата, това го обсъждахме още при идеята за пенсионната реформа. Мисля, че всички са съгласни, че по този начин ефективността е много по-ниска", коментира Калфин. Според него принципът не е добър.
"Не мисля, че е редно служителите в системата на здравеопазването да имат различен статут от останалите публични служители. Аз бих поговорил с него, може би не е получил достатъчно информация или има някакви аргументи, които аз пък не съм ги видял. Не искам през медиите да си говорим с него, но не виждам логика част от публичните служители да бъдат в различен режим", заяви вицепремиерът.
Той посочи, че ако това предложение се вкара в Кодекса за социално осигуряване, ще се промени значително системата. "Обсъждахме го в тристранката, общият извод е, че ако вноските се върнат обратно през заплатите, ефективността ще е много по-ниска. За полицаи и военни – в момента държавата ги осигурява на 100%, принципът е един и същ и не виждам причина да се променя", убеден е Ивайло Калфин.


