ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
От 1 януари Канада е официално ротационен председател на Г-7 (САЩ, Великобритания, Франция, Германия, Италия, Япония и Канада). Страната поема ротационното председателство от Италия и ще го предаде догодина на Франция.
Канада се присъедини към Голямата седморка през 1976 г. По това време в Г-7 влизаха Франция, Германия, Италия, Япония, Обединеното кралство и САЩ и тя беше замислена като дискусионен форум, на който най-развитите икономики в света обсъждат конкретни отговори на глобални кризи, се отбелязва в публикация в раздела за международни отношения в сайта на канадското правителство.
Досега Канада е била ротационен председател и съответно домакин на шест срещи на върха на Г-7 - през 2018 г., през 2010 г., през 2022 г., през 1995 г., през 1988 г. и през 1981 г. Последната среща се състоя преди седем години в Шарльовоа, в Квебек. Сега под ротационното председателство на Канада 51-ата среща на върха на лидерите на Голямата седморка ще бъде през юни в Кананаскис в провинция Албърта.
По време на своите председателства на Г-7 Канада демонстрира глобално лидерство, като разработи иновативни инициативи за справяне с глобалните кризи в областта на сигурността и икономиката, здравните въпроси и предизвикателствата в областта на развитието, като същевременно вдъхнови напредък по амбициозни приоритети, свързани с демокрацията, киберсигурността, океаните и образованието на жените и момичетата в кризисни ситуации, се казва в съответния раздел в сайта на канадското правителство, посветен на канадските ротационни председателства на Г-7. Преди 7 години по време на тогавашното канадско ротационно председателство лидерите на Голямата седморка се ангажираха с историческа инвестиция в размер на близо 3,8 милиарда долара за образованието на жени и момичета в райони на кризи и конфликти.
Приоритетни области на интерес по време на канадското председателство на Г-7 тази година ще бъдат климатът, енергетиката и околната среда; икономическата справедливост; хуманитарните действия и мирът; и устойчивото развитие. Състоянието на демокрация, равенство между половете; и въздействието на развиващите се технологии, например на изкуствения интелект, ще са също сред областите на внимание. Г-7 неизменно ще следи и ситуацията в зоните в света, в които продължават конфликтите и кризите, като например Украйна, Газа, Судан, Сирия или Венецуела.