ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Един кандидат за общински съветник се отзова на откритата покана на Менса и се яви на теста за интелигентност.
По данни от председателя на УС на организацията Христо Радков това е активист на партия „Глас народен“, който се кандидатира за съветник в СОС. Той се яви в събота на регулярния тест и подписа декларация, че е съгласен резултатите да бъдат огласени, допълни Радков. Кандидати за кметове до днес не са изявили желание да проверят собственото си IQ, макар поканата да е отправена именно към тях.
Запитан има ли впечатление доколко интелигентни хора управляват страната, Радков подчерта, че управляващите не проявяват интерес към тестовете, макар напоследък да е налице активен дебат за мажоритарния вот, който отчита първо личните качества на кандидатите за властта и после партийната им принадлежност.
„Считаме, че наред с по-прозрачното представяне на самите кандидати, тестът ще помогне и на партиите да отсеят най-добрите сред тях. По правило, ние нямаме право да оповестяваме публично резултатите на хората, които се явяват, освен ако те самите не желаят това. В този случай „Менса – България” се ангажира да проведе теста без такса или да възстанови таксата, ако такава вече е платена“, се посочва в поканата.
Подчертава се, че тестът за интелигентност е по стандарт, одобрен от „Менса Интернешънъл” и се използва в цял свят. Продължителността на теста е 30 минути, а резултатите излизат след още 30 до 60 минути. Времето, в което тръгналите към кметските столове могат безплатно да проверят коефициента си на интелигентност, съвпада със стартиралата официално предизборна кампания и ще приключи на 23 септември.
Христо Радков заяви, че приоритет на организацията е образованието. След експеримента „Час по мислене“, проведен в училище в Пловдив, сега експертите разработват и методика за него, която трябва да бъде готова до края на годината. Намерението ни е да я предложим в Министерството на образованието за одобрение, но засега съм скептик, защото ведомството не може да се справи с традиционното обучение и едва ли ще ни обърне внимание, коментира Радков. „Менса – България” е основана през 1991 г., а от 1998 г. е пълноправен член на „Менса Интернешънъл” – най-старата и най-масова световна организация на хора с висок коефициент на интелигентност.