ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Варненският апелативен съд потвърди най-тежката мярка за неотклонение спрямо капитана и втория помощник-капитан на заседналия товарен кораб Вера Су. Двамата обжалваха наложеното от Добричкия окръжен съд „задържане под стража“ пред горната инстанция.
Хайдар Е. и Кемал А. са привлечени към наказателна отговорност за това, че на 20 септември 2021г., в акваторията на Черно море в района между село Камен бряг и КК „Русалка“ са допуснали да заседне кораб, плаващ под панамски флаг. С това е била създадена опасност за живота на други лица и за значително повреждане на чужд имот.
Адвокатите на двамата обвиняеми представиха договор за наем, сключен от турския корабособственик, за временно жилище, където двамата биха могли да търпят по-леки мерки за неотклонение. Защитата изложи като довод и актове на международни организации, призоваващи държавите към справедливо отношение спрямо моряци, участвали в инциденти, предвид статута им на особена категория работници.
59-годишният капитан Хайдар Е. обясни, че за първи път в 40-годишната си кариера преживява инцидент и никога досега не е изоставял кораба си.
26-годишният втори помощник Кемал А. сподели, че е в началото на кариерата си и иска да продължи „начисто“ професионалния си път.
Представителят на прокуратурата изложи тезата, че с действията и бездействията си двамата обвиняеми са съпричастни с извършеното тежко престъпление. И за двамата е налице опасност да се укрият при друга мярка за неотклонение. Представеният договор за наем на имот, в който да пребивават, не може да гарантира, че няма да се укрият. Двамата са турски граждани, а българските съдебни власти нямат възможност да изискат задължително им предаване. Европейската заповед за арест е неотносима към Турция, която не е член на ЕС. От държавното обвинение поясниха, че според Международната конвенция по морско право, България разполага с пълна юрисдикция, след като престъплението е извършено в български териториални води и засяга интересите на българската държава.
Като намери жалбите на Хайдар Е. и Кемал А. за неоснователни, съдът посочи, че мъжете са привлечени за тежко умишлено престъпление, за което законът предвижда между 5 и 15 години лишаване от свобода. Въпреки началния етап от разследването са налице достатъчно доказателства, водещи до извод за съпричастността им към деянието: протоколи за оглед и за доброволно предаване, свидетелски показания на членовете на екипажа и на служители на граничните власти, както и многобройни писмени доказателства, подлежащи на анализ. Настоящата инстанция сподели становището на Добричкия окръжен съд, че няма опасност капитанът и вторият му помощник да извършат престъпление. Те не са осъждани, нямат противообществени прояви и не са оказали съпротива при задържането. Реален е обаче рискът от укриване. Договорът за наем на имот не разколебава съществуването на тази опасност. Те са чужди граждани, които нямат трайни връзки с българската държава. Професионалното им занятие би затруднило призоваването им и срочното приключване на наказателното производство. Въззивният състав отчете и високата обществена опасност на деянието.
Варненският апелативен съд заключи, че единствената съответна мярка за неотклонение по отношение на капитана и втория помощник-капитан на кораба Вера Су, заседнал край Камен бряг, е задържане под стража.
Определенията са окончателни и не подлежат на обжалване.