BG EN

Кафето предпазва очите и зрението

ШАРЕН СВЯТ

Кафето предпазва очите и зрението

5709
на 11.05.2014
Кафето предпазва очите и зрението
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase


Химикал, който се съдържа в кафето предотвратява влошаването на зрението и евентуална слепота. Американски учени, цитирани от в. "Дейли мейл", установили, че кафето прекратява дегенерация на ретината, дължаща се на глаукома, остаряване или диабет, съобщава БТА.

препоръчано

Учените от Корнелския университет направили откритието, изследвайки антиоксидантните свойства на кафето. Кафето съдържа едва един процент кафеин, съставката, която ободрява, и основна причина за пиенето му. Освен него обаче, в тъмната напитка има от седем до девет процента хлорогенна киселина, която е силен антиоксидант.

Лабораторното изследване с мишки доказало, че кафето предотвратява дегенерацията на ретината. "Ретината е тънък слой от вътрешната задна страна на окото с милиони светочувствителни клетки и други нервни клетки, които получават и организират зрителната информация. Тя е и една от най-активните метаболитно тъкани, изискваща много кислород. Това я прави податлива на оксидативен стрес", казва ръководителят на изследването проф. Чанг Лий.

Липсата на кис8520л8520ород и производството на свободни радикали води до увреждане на чувствителните тъкани. В случая това води до загуба на зрение. "Изследването е важно за изучаването на функционалните храни, т.е. за естествени храни, които са полезни за здравето. Кафето е най-популярната напитка в света и ние разбираме какви ползи носи", допълва той.

От предишни изследвания е известно, че кафето намалява опасността от болестта на Паркинсон, рак на простатата, диабет, Алцхаймер и влошаване на когнитивните умения, поради напреднала възраст.

Сподели:
Бомба x
Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Топ прогнозата на проф. Георги Рачев за февруари: Месецът ще бъде с 3 до 5 градуса по-топъл от нормалното, но във вторник и сряда... (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Топ прогнозата на проф. Георги Рачев за февруари: Месецът ще бъде с 3 до 5 градуса по-топъл от нормалното, но във вторник и сряда... (ВИДЕО)
ново
Днес: 74
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК