Кацаров се оправдава: Не съм антиваксър, може да има нов пик още през лятото
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
„През последния месец значителен брой възрастни хора са се ваксинирали. Около 800 000 души над 60 години са получили първа доза от ваксината. Ако продължаваме в същите темпове, може би след около 2 месеца тази най-критична част от населението ще бъде защитена, което ще ни позволи да не прилагаме чак толкова строги мерки”, заяви в ефира на Нова телевизия служебният здравен министър д-р Стойчо Кацаров.
"Не съм антиваксър, но не искам да подкупвам хората с кебапчета и лотарии, за да се ваксинират. Искам това е информиран избор. Не виждам как може да се дърпаш и да не искаш да помислиш за живота си. Никой не гарантира, че ще изкарате леко коронавируса. Помислете за себе си и близките си. Поставате си ваксина. Ето, аз съм си поставил ваксина и съм тук жив и здрав", даде пример здравният министър.
Според него ваксинирането е най-сигурният начин да отпаднат мерките и категорично отрече обвиненията срещу него, че е против имунизацията. Здравният министър е на мнение, че недостигът на ваксини, скандалите около една от тях и липсата на здравна информационна кампания са довели до негативното отношение към ваксинацията в страната.
"Тази създадена психологическа нагласа е много трудно да бъде преодоляна. Сега полагаме усилия да организираме здравна информационна кампания. Получаваме подкрепа от ЕС, от СЗО, включително и от медиите, за да убедим колкото се може повече хора, че ефективният начин да се предпазим не е дистанцията или маски, а ваксината. Сега имаме повече информация за ваксините, отколкото в началото на годината, когато страховете може би са били основателни. Но днес виждаме, че над 2 млн. души са ваксинирани”, каза още д-р Кацаров.
Той сподели, че в момента се и дискутира въвеждането на стимули за ваксинация, но не е привърженик на подобна идея.
„Експертите очакват нов пик на коронавируса през есента. Аз не мога да го обещая, нито да обещая, че няма да има нов пик. Може да има още и през лятото. Нещото, което ми липсва, е оценка на това колко души са се срещали с вируса. За съжаление не е направено нищо такова до този момент”, обясни Кацаров.
Здравният министър ще представи проучване от частна компания, което да даде първоначална представа за това. Д-р Кацаров е провел разговори с частни софтуерни компании, с които да се проведе мащабно проучване. Целта е да се съберат данни за срещата на населението с вируса.
„В момента се разработва механизъм както по отношение на мерките, така и по отношение на влизащите в страната граждани. Искам всичко да бъде прозрачно, да има видими правила, за да няма изненадващи заповеди, среднощни пресконференции. Предварително да бъде ясно при какви показатели какво ще се случва. Това ще стане в кратки срокове”, обясни д-р Кацаров.
Относно констатирания в страната делта щам на коронавируса, д-р Кацаров е на мнение, че това е огромен риск. Притеснила го късната реакция на здравните власти – пробата от мъжа е взета на 5 април, резултатите й станах ясни в средата на юни. Според него причината за това е липсата на процедура, която ще бъде въведена от другата седмица със заповед. За случилото се здравният министър обвини проф. Костадин Ангелов и проф. Тодор Кантарджиев.
„Напълно е възможно този вариант вече да се разпространява. Той вече е изолиран в голяма част на страните в ЕС. Ние не сме изолиран остров, няма да е изненадващо, ако открием нови проби. Най-ефективният начин да се предпазим е да се ваксинираме. Ако не искаме нищо да се затваря, просто трябва да се ваксинираме.”, посочи той.
Д-р Кацаров е поискал аналитични доклади, свързан с PCR изследвания, тестване, ваксинация за последната година. Не е открил нито един.
„Ако не сме наясно къде сме сгрешили през тази година, рискуваме да повторим същите грешки при следващата вълна или при следващ вирус”, смята здравният министър.
Той коментира и темата за пенсионирането на проф. Тодор Кантарджиев и предложението на БЛС бившият директор на НЦЗПБ да бъде награден с орден. "Не виждам нищо драматично в пенсионирането на един държавен служител. Аз не съм отстранил никой. Едно е да пенсионираш служител, който е навършил определените години, съвсем друго е да отстраниш някой. За мен орден трябва да се дава за изключителни постижения. ", обяви д-р Стойчо Кацаров.