Кирил Петков блесна с ново интервю на запис - не знае колко струва един хляб в магазина
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
И европейските ни пратньори мислеха, че няма да има война. Очакваха се различни сценарии, но никой не очакваше обстрел с ракети. Това каза в излъчено интервю на запис по Би Ти Ви премиерът Кирил Петков. Интервюираше го Мария Цънцарова в широко прокламираното ново публицистично предаване на въпросната медия "Защо, господин министър?".
Според Петков, война в България не се очаква и населението трябва да бъде спокойно.
“Най-голямата опасност, която видях, беше, когато видяхме сградата в техния АЕЦ горяща. Това беше директна заплаха за мен за нашата сигурност“.
"В понеделник свиквам специален щаб. Ние вече, в момента първия щаб, който направихме, това беше за посрещане на мигрантите... бежанцита от Украйна", посочи Петков.
"В тези 80 дни, в които аз съм премиер, имахме енергийна криза, имахме инфлационна вълна и всъщност всички тези ефекти направиха това поскъпване на живота“, заяви още Петков.
"Зависи от хляба", отговори Петков на въпрос дали знае колко струва един хляб в магазина.
По въпроса с паниката около горивата и цените, които днес минаха психологическата граница от 3 лв., Петков се опита да успокои хората, че страната ни разполага с резерви за 90 дни. Тези резерви в момента били в пълен размер, а освен това се съхранявали и у нас, и в чужда страна. Коя е тази страна и дали е съседна или не, Петков не посочи.
Той заяви и, че е получил лични извинения за поста на руското посолство във Фейсбук, в който беше написано, че българите са "евроатлантически подлоги".
"Президентът Зеленски помоли за всякаква възможна подкрепа. Казах му, че хуманитарна помощ от нашия резерв беше гласувана от нашия министерски съвет и може да е сигурен, че България ще говори с един глас с ЕС“, каза той повече за разговора си от събота вечерта с украинския президент Володимир Зеленски.
Иначе Кирил Петков заяви, че до момента България не е пращала никакво оръжие към Украйна. Дали обаче това ще остане така, той не каза. И определи като хибридна атака и всяване на паника информациите, че страната ни има намерение да изпрати 17 самолета от родните ВВС в помощ на Украйна.
Кирил Петков заяви, че към момента отчита хода си с назначаването на Стефан Янев за министър на отбраната, било грешка.
"Отивайки там, ясно се виждаше, че беше подготвено от партия "Възраждане" и други групички, ние да не се качим до паметника и да не поднесем нашите венци. Имаше 1 метър, заледен метър от стълби, дължина от 300 м., екипът, който беше около мен, се справи брилянтно. Друг е въпросът дали на ниво ръководство организацията е била на ниво. Когато знаеш, че министър-председателят иска да се качи, да се остави 1 метър... НСО е под президента и аз призовавам президента на България да направи ясен и точен анализ дали на ниво ръководство е направено всичко", коментира той и случката от Шипка, когато беше замерян от граждани със снежни топки и дали ще поиска отстраняването на шефа на НСО заради случилото се на върха.
В опит за сълзлив финал, интервюиращата попита Кирил Петков в деня на прошка, каква прошка би поискал от българския народ. В типичния си объркан и многословен стил, Петков отговори, че би поискал прошка затова, че нещата, които искал, не се случвали с подходящата бързина.