Кирил Петков проговори за сглобката - чуваме се по телефона с Борисов, но...
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Съпредседателят на ПП Кирил Петков открехна завесата за отношенията на ППДБ и ГЕРБ.
По външната политика е по-лесно, но още не сме влезли в структурирана комуникация. Чуваме се по телефона и с Бойко Борисов. Имаме комуникацията, но не сме направили ежеседмичните срещи. Минахме това с общите приказки, обясни той пред бТВ на въпрос колко здрава е сглобката.
Правим стъпки напред, но не сме стигнали до дисциплината. Няма да соча с пръсти, за да се случват тези неща, трябва да има желание и от двете страни. Трябва да направим общ борд за регулаторите, има изтекли мандати, заяви Петков.
На въпрос биха ли подкрепили от ППДБ Димитър Радев да остане шеф на БНБ, Петков подчерта, че не е взето такова решение.
По отношение на кандидатурата на Даниел Лорер, той заяи, че се опитват да иизкарат, че Лорер е номиниран за къде ли не.
Сега за гуверньор наа БНБ човекът трябва да има голям банков опит, допълни той.
Регулаторните органи са по-важни дори от правителството, залагайки правилните или грешните хора, това ще предопредели как България се движи много време след това правителство, заяви още лидерът на ПП.
Правителството има смисъл, ако докарва резултати и НС има смисъл, ако носи резултати на хората. Ние казахме, че няма да подкрепим нещо, което не се движи в правилната посока, или номинациите за регулторите не вървят, или не се случват регулярните срещи, ще вдигнем чевения флаг, отсече експремиерът.
Искам да поздравя Борисов, че каза, че дава имунитета си вчера. Аз го направих преди това. Това е истинската постъпка, коментира той.
Надявам се комисията по имунитетите да заработи, не сме само ние, има още хора, призова той.
Имаше страхотен ужас каква дупка се е отворила заради нашите 7 месеца управление, но се оказа, че бюджетът е на плюс, а министерството на финансите показа, че може да се постигне 3% дефицит. Г-н Василев направи среща с експерти от ГЕРБ и мисля, че имаше доста конструктивен разговор с тях, каза Петков.
Бяхме готови за среща в понеделник, във вторник....намекна чия е вината за липсата на срещи между партньорите бившият премиер.
Той изрази надежда, че комисията за конституцията ще заработи.
Единственият страх за еврото е да не се вдигнат цените, но никъде инфлацията не се е покачила така, че да погуби страните от еврозоната. Ето сега Хърватска каза, че се чувства много добре, посочи Петков.
Мисля, че за София имаме успех, ще имаме и други такива кандидати, посочи той по отношение на местните избори и кандидатите за кметове.
Кирил Петков заяви, че, ако Зеленски дойде в България или вече е тук, това ще е признак, че Украйна вижда България като част от по-доброто развитие и за тях.
Присъствието на Зеленски, кога идва, защо идва, когато идва – трябва да се пази в конфиденциалност. От Министерския съвет могат да кажат дали и кога ще дойде. Всичко друго ще бъде спекулация. Ако Зеленски е в страната, аз ще се радвам да го видя отново. Имахме среща в Киев, когато бях премиер. Лично с него не съм разговарял, откакто не съм бил премиер“, каза Петков.
„Зеленски в момента е един от големите лидери на света. Идвайки в България, ако дойде, ще покаже, че България е важна за стабилността в Европа. Ролята ни в Европейския съюз и НАТО не е периферна. Едно такова посещение потвърждава, че ролята ни в Европа е от голямо значение“, посочи той.
„Няма никакъв разговор за изпращането на българи в Украйна. България няма да изпрати нито един човек в Украйна. Можем да окажем подкрепа в няколко посоки – военнотехническата помощ продължава. Нашата военно-промишлена индустрия има капацитет и продава на партньори като Англия и САЩ, които са от основополагаща важност за подкрепата на Украйна. Украйна трябва да продължи своята интеграция в посока членство към Европейския съюз и НАТО“, подчерта Кирил Петков.