Кирил Петков с нова издънка - измислил си пред Урсула фон дер Лайен несъществуваща още комисия! Представил я за нова, пък тя работеше и по времето на Борисов
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Премиерът на България Кирил Петков сподели впечатленията си от срещата с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен в Брюксел. По думите му двамата са водили конструктивен диалог. Министър-председателят изтъкна пред журналисти в белгийската столица, че Урсула фон дер Лайен била впечатлена и насърчила създадената комисия в парламента срещу корупцията, каквато комисия всъщност все още не съществува.
"Доста хареса колко ни е твърда позицията по тази тема (б.а. корупцията). Насърчи ни за антукорупционната комисия и за това, че вече имаме комисия в парламента срещу корупция", сподели Петков след края на срещата.
Всъщност такава комисия все още в парламента няма. Тя е заложена в Правилника за дейността на Народното събрание, но до този момент не е гласувана и сформирана. Още повече, че такава комисия за борба с корупцията е имало и в предишни парламенти, включително и по време на управлението на Бойко Борисов и не е новост за Народното събрание.
"Нашата задача да премахнем корупцията в България, която е една от основните спирачки за Плана за възстановяване, е много по-амбициозна, отколкото дори те са се надявали. Мисля, че председателят на ЕК доста хареса твърдата ни позиция по този въпрос", подчерта Петков.
По въпроса за ваксинацията той беше категоричен: „Ваксинирането трябва да стане максимално бързо, ако не искаме Омикрон да предизвика следващата вълна. А това, което научих днес е, че тя може да бъде още в средата на януари. Надявах се да е в края, но може да е и по-рано и има броени дни, които не трябва да изпускаме. Неслучайно подписах заповедта за МС. Министърът на образованието днес или най-късно в понеделник ще подпише същата заповед за администрация без COVID-19”, категоричен бе премиерът.
Относно мораториума върху цените на тока Петков посочи, че това ще даде възможност на новото правителство да направи пълен анализ. „Най-лесно е било винаги - давайте домакинствата да плащат за всичките проблеми. Трябва да направим анализ. Ако видим, че системата се дисбалансира, въпреки този анализ, тогава в края на март ще трябва да има някаква ревизия на цените”, коментира премиерът.
Министър-председателят изрази мнение, че цените не могат да се повишават, само защото някой е препоръчал това и то в средата на зимния сезон. „Може да се окаже, че това са верните цифри, но не е добре в деня, когато се заклехме, това да бъде моментът за вдигане на цените. Това ми изглежда като политическо движение, което не е конструктивно за българските домакинства”, смята Петков. Той допълни, че няма риск хората да останат без ток.