Киро лъже като за последно - хвали се, че кабинетът подпомагал бизнеса, опровергаха го - фирми масово фалират

Акценти

Киро лъже като за последно - хвали се, че кабинетът подпомагал бизнеса, опровергаха го - фирми масово фалират

39091
на 24.06.2022
Киро лъже като за последно - хвали се, че кабинетът подпомагал бизнеса, опровергаха го - фирми масово фалират
Автор:   ПИК

Ето каква сума достигна Jackpot Cards, най-високият джакпот на efbet.com (18+)

Премиерът Кирил Петков изговори куп лъжи и полуистини от трибуната в Народното събрания в опит да запази поста си. Той заяви, че в шестте си месеца на власт кабинетът е управлявал в несъпоставима с всички свои предшественици обстановка.

препоръчано

Наистина ситуацията е сложна, но е несравнима с началото на пандемията през 2020 г. когато редица заводи спряха дейността си, границите бяха затворени, а много хора не излизаха от домовете си, коментираха икономисти, пише в свой коментарен анализ "Труд".

Петков заяви, че цените на енергоизточниците са причина за привнесената в страната инфлация. Истината обаче е доста по-различна, опонираха му от опозицията. Инфлацията в България към края на май е 15,6% и е близо два пъти по-висока от средното ниво за страните от ЕС, което е 8,8%. Вицепремиерът Асен Василев няколко пъти е казвал, че по-високата инфлация у нас се дължи на това, че потреблението на домакинствата у нас е различно - хората дават по-голям дял от разходите си за храна, която е поскъпнала повече от останалите стоки.

Ако обаче вземем хармонизирания индекс на потребителските цени, който измерва инфлацията според средната потребителска кошница на страните от ЕС, пак се оказва, че инфлацията у нас е една от най-високите. До края на май инфлацията в България, измерена по този начин, е 13,4% и отново е значително по-висока от средната за ЕС, показват данните на Евростат. Това показва, че инфлацията се дължи и на много вътрешни за страната фактори.

Петков отчете, че правителството е успяло да осигури помощ за гражданите и бизнеса. Това е най-голямата му лъжа. Още докато Петков беше служебен министър правителството промени мярката 60/40, така че рязко беше намален броят на фирмите, които могат да получат подкрепа в кризата. След това редовното правителство на Кирил Петков закъсня с даването на компенсации на бизнеса заради високите цени на тока и това стана основната причина за покачването на цените на стоките и услугите.

Компенсации в недостатъчен размер бяха дадени чак след като бизнесът заплаши с национален протест. След това удължаването на тези компенсации ставаше след дълги преговори и заплахи от протести, което не дава възможност на бизнеса да планира дейността си и фирмите бяха принудени да вдигат цените.

Правителството на Кирил Петков не направи нищо на Българската независима енергийна борса да бъдат пуснати търгове за дългосрочни договори за доставка на електроенергия от АЕЦ и НЕК - за срок от 6 или 12 месеца, нещо за което бизнесът настоява от месеци. Всичко това води до покачване на цените. Оказа се, че българските електроцентрали произвеждат евтин ток, който се изнася, а българските фирми купуват скъп ток, което чрез цените прехвърлят на гражданите.
По отношение на спекулата и безконтролното вдигане на цените от търговци членове на правителството говориха много, но реално също нищо не беше направено.

Кирил Петков заяви, че правителството е удържало бюджетния дефицит до 4,1% от БВП. Това обаче е доста повече от критерия от Маастрихт за влизане в еврозоната - дефицитът да е до 3% от БВП. Редица икономисти още при приемането на бюджета за 2022 г. обясняваха, че такъв голям дефицит само ще спомогне за покачване на инфлацията. Правителството на Кирил Петков не се вслуша в тези коментари и резултатът вече е налице - инфлацията стигна 15,6%. Това е най-високото ниво след хиперинфлацията през 1997 г., след Жан Виденовата зима. Твърде високата инфлация поставя под риск и влизането ни в еврозоната, защото не изпълняваме критериите от Маастрихт за членство.

Премиерът Петков заяви, че за няколко месеца европейските средства са били отпушени и е пуснат Планът за възстановяване и устойчивост на стойност 13 млрд. евро, при това без изискване на затваряне на въглищните централи. Това също е голяма лъжа.

Планът за възстановяване беше пуснат с няколко месеца закъснение, след като няколко пъти беше връщан за редакция. Това забави получаването на средствата от Плана и поставя под риск изпълнението на редица включени в него проекти. Освен това в Плана за възстановяване е записано, че до 2038 г. трябва да спре работата на въглищните електроцентрали. С Плана за възстановяване правителството на Кирил Петков е поело и ангажимент цените на тока за бита също да се определят на пазарен принцип, което ще доведе до рязкото им покачване. В Плана е записано, че това ще стане на две стъпки - от 2023 г. и 2025 г.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 29 март - Лъвовете се радват на материални успехи, поредната интрига пречи на Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 29 март - Лъвовете се радват на материални успехи, поредната интрига пречи на Скорпионите
ПИК TV x
Соня Момчилова пред ПИК TV за закона за дезинформацията: Опасно е безогледно да се налага контрол и цензура. С каква експертиза министри и ДАНС ще преценяват кое е истина?! (ВИДЕО) Соня Момчилова пред ПИК TV за закона за дезинформацията: Опасно е безогледно да се налага контрол и цензура. С каква експертиза министри и ДАНС ще преценяват кое е истина?! (ВИДЕО)
ново
Днес: 113
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК