Киро отпуска по 1200 лева на бежанец. Няма лошо, но кога за пенсионерите, майките, бизнеса?
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Преди минути министър-председателят Кирил Петков обяви, че правителството ще гласува отпускането на средства за украинските бежанци, които търсят подслон в България. За всеки един, настанен в бази на държавата или в частни хотели, ще се дават по 40 лева на ден. Въпросните средства ще се изплащат на собствениците на местата, където отсядат украинците, а няма да отиват директно в джобовете им.
На пръв поглед действията на правителството на Кирил Петков са логични и следват политиката на ЕС за подпомагане на бягащите от войната. С въпросните пари ще се удари рамо и на туристическия бранш, който е на ръба на пропастта след няколко години на пандемия, а сега и на война.
Има обаче и няколко проблема, произтичащи от тази новина. На първо място липсата на адекватно обяснение как точно хотелиерите ще си получат средствата и кога. Гласуването на тези пари е първата крачка, като тепърва ще трябва да се определят процедури и начини за достигането им до крайната им точка. През това време хотелиерите вече изнемогват, напълнили са стаите си с украински бежанци и се грижат за тях, без да са получили и стотинка. Не е ясно още колко време ще издържат тези собственици, преди да им се наложи да изгонят бежанците и да хлопнат кепенци.
Разбира се, правителството не е обяснило и как ще подсигури изплащането на средствата да става прозрачно и никой да не злоупотребява с помощта. Кой ще проверява настанени ли са наистина бежанци в хотелите, на какви условия и т.н. Кой ще проверява дали част от бежанците не са напуснали вече местата за пребиваване, които ползват? И още куп въпроси, на които няма точни отговори към днешна дата.
Най-големият проблем обаче си остава недоволството на част от българския народ, че един бежанец от Украйна ще получава по 1200 лв. месечно, докато български семейства живеят с по-малък бюджет. Да не говорим за пенсионерите с минимални пенсии, майките, които отглеждат децата си до 2-годишна възраст, и българите на минимална заплата, които ще очакват крайно недостатъчното повишение до 710 лв. от април.
Още по-тежко е положението при бизнеса, който е изправен пред фалит, а правителството не говори за помощи и начини да го компенсира. Какво стана с мярката 60/40? Предвиждат ли се други такива мерки? За кои бизнеси?
Неминуемото фалиране дори само на малка част от бизнеса ще вдигне процента на безработни хора и държавата ще се наложи да плаща обезщетения на хиляди българи, вместо да опита да инвестира тези пари, за да спаси най-уязвимите сектори.
На целия този фон цените на стоките и услугите вървят рязко нагоре. Всички експерти говорят за цени на горива от порядъка на 3.50-4 лв., и то в съвсем близко бъдеще. Цената на газа достигна рекордни нива, електроенергията поскъпна в пъти, цените на храни от първа необходимост също се покачиха драстично. И в момент, в който българският народ очаква от правителството механизми за овладяване на този ценови шок, за стабилизиране на пазарите и дори за начини за смъкване на цените на най-важните стоки и услуги, ние получаваме новината от Кирил Петков, че се работи за по-плавното повишаване на стойността на горивата.
Благодарим, г-н премиер, ама хората няма да ги интересува колко бавно ще се качва цената от 3 лв. нагоре, след като и тази сума е непосилна за бюджета им.
Нека помогнем на украинските бежанци. Лошо няма, стига бизнесът да не изнемогва, а българите да не мизерстват.
Точно в този момент страната ни се нуждае от адекватно правителство, което да разработи механизми за овладяване на ценовия шок и подпомагане на най-уязвимите. Пък и Киро и Асен вече заявиха, че са пресекли кражбата на 8 млрд. лв., които изтичали от бюджета. Да вземем да ги инвестираме не само в бежанците от Украйна, ама и в гладуващите българи и загиващия бизнес?