Няма доказателства, че са извършили атентата в Сарафово, казва ексшефът на Националната разузнавателна служба
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
„Голямото говорене на тема „Хизбулла” за мен не представлява полза за имиджа и политиката на страната ни“. Това каза бившият директор на Националната разузнавателна служба Кирчо Киров в интервю за предаването на БНР „Събота 150”.
Той поясни, че е ясно, че предишното решение за т.нар. „обосновани предположения“ за участието на ливанската шиитска групировка, е „взето под натиск и има преди всичко политически характер“.
От коментара му излиза, че бившият вътрешен министър в правителстовото на ГЕРБ Цветан Цветанов се поддал на натиска от Запада. „Аз съм дълбоко убеден, че сериозните държавни мъже, сериозните държавни ръководители, не следва да градят своята политика, да градят своите действия и презумпции на недостатъчни доказателства по една или друга теза.
Същевременно експертът по националната сигурност признава, че подобна терористична атака като тази в Бургас е много трудно разкриваема. „В конкретния случай, в свои предишни изяви и анализи, аз подчертах, че един такъв акт като този в Сарафово, с такъв комплексен характер и с множество измерения по отношение на организация и участници, се разкрива много трудно“, каза той.
Като бивш разузнавач той смята, че е по-добре за България да не се коментира темата, докато няма конкретни доказателства за организатора на атаката. „Затова предпазливото говорене и умното мълчание по този въпрос е по-добро от политическа гледна точка, отколкото непремерени и неподкрепени преди всичко с достатъчно доказателства думи и действия”, допълни Кирчо Киров.
Коменмтарът на експерта идва, след като през седмицата Европейският съюз (ЕС) реши да се гласува темата за признаването на „Хизбулла“ за терористична организация чрез внасяне в специален черен списък на ЕС, в който например в момента е палестинската „Хамас“. Позицията на Кирчо Киров съвпадна с тази на новия външен министър Кристиан Вигенин, който обаче бе принуден да се обяснява за това пред чуждестранните дипломати и бе разкритикуван от пресата в САЩ, Европа и Израел.