ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Китай и САЩ са се договорили да проведат допълнителни търговски преговори в Пекин. Това е заявил вицепремиерът на Китай Лю Хъ пред китайски медии в САЩ, предава „Ройтерс”, цитирана от „Дарик”.
Коментарът му идва след поредния кръг от дискусии във Вашингтон, описани от него като "честни" и "конструктивни".
„Преговорите не са се провалили”, категоричен бе Лю, който е главният преговарящ от страна на Китай. Той направи това изявление във видеоклип, качен от Китайската централна телевизия (ССVТ) на мобилното й приложение.
"Точно обратното - мисля, че дребни неуспехи са нормални и неизбежни по време на преговорите между двете страни. Гледайки напред, ние сме все още предпазливо оптимистични - каза вицепремерът пред група китайски репортери. - Двете страни постигнаха взаимно разбиране по много неща, но откровено казано, има и различия. Смятаме, че тези различия засягат важни принципни въпроси. Ние категорично не можем да правим отстъпки по такива принципни въпроси".
Според източници на „Ройтерс”, двете страни не са постигнали напредък на преговорите във Вашингтон, тъй като американските преговарящи са отхвърлили аргументите на вицепремера Лю Хъ в защита на предложените от Китай юридически промени в проектоспоразумението.
Китай миналата седмица нанесе тежък удар по преговорите, като поиска големи поправки в предложения текст. Пекин искаше да заличи предишните си ангажименти, че ще промени закони, за да въведе нови политики по спорни въпроси - от защита на интелектуална собственост и търговски тайни до принудителни технологични трансфери.
По време на двудневния кръг преговори във Вашингтон Лю се опита да убеди постоянния представител на САЩ за търговските преговори Робърт Лайтхайзър, че Китай може да постигне промените в политиките чрез укази, издадени от Държавния съвет, заявиха източниците, цитирани от „Ройтерс”.
Лайтхайзър обаче казал на Лю, че иска Китай да удържи на предишните си обещания да промени законите.
Три основни различия остават на китайско-американските търговски преговори, заявиха китайски държавни медии днес.
Официозът на Китайската комунистическа партия "Женмин жибао" написа, че "Китай никога няма да се огъне под максималния натиск на американската страна и няма да направи компромис по принципни въпроси".
Според вестника, Китай ясно е призовал за "премахване на всички допълнителни мита, за да се възобнови нормална двустранна търговия" и ясно изисква данните за държавните търговски поръчки да бъдат "реалистични". Освен това текстът трябва бъде "балансиран" и формулиран с изрази, които са "приемливи за китайския народ и не уронват суверенитета и достойнството на страната".
Официалната агенция „Синхуа”, която съобщи за същите три различия, подчерта, че премахването на допълнителните мита е "общо искане" на американския бизнес и селскостопанския сектор и че "и двете страни трябва да проявят по-голямо търпение и постоянство, за да преодолеят трудностите", допълва „Ройтерс”.
Междувременно стана ясно, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е наредил в петък на постоянния представител за търговските преговори Робърт Лайтхайзър да започне процедурата за увеличаване на митата върху останалите вносни продукти от Китай на стойност приблизително 300 милиарда долара.
"По-рано през деня по указание на президента Доналд Тръмп САЩ повишиха от 10 на 25 процента вносните мита за китайски стоки на стойност около 200 милиарда долара. Президентът ни нареди да започнем процеса на увеличаване на митата върху почти целия останал внос от Китай, оценяван на около 300 милиарда долара", се казва в официалното съобщение на постоянния търговски представител на САЩ.
Уточнява се, че информация за процедурата и периода на публично обсъждане преди окончателното одобрение ще бъде публикувана във Федералния регистър, а повече подробности ще бъдат публикувани на сайта на Постоянния представител за търговските преговори (USTR) в понеделник.
Също вчера Тръмп написа в „Туитър”, че през последните два дни САЩ и Китай са провели "откровени и конструктивни разговори за статуса на търговските отношения между двете страни", похвали отношенията си с китайския президент Си Дзинпин, с когото има "много здрава връзка", увери, че преговорите ще продължат в бъдеще и добави: "Междувременно САЩ наложиха МИТА на Китай, които може да бъдат или да не бъдат отменени в зависимост от това какво ще се случи с бъдещите преговори".