ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Президентът на Китай Си Дзинпин призова страните да уважават „кибер суверенитета” и отношението на различните правителства към интернет. Според лидера на Китайската комунистическата партия, цитиран от Би Би Си, отделните държави имат право да избират как да развиват и регулират интернет.
Си Дзинпин говори пред участниците в спонсорираната от правителството му „Световна интернет конференцията”, която се проведе в провинция Чжъцзян. Азиатската страна е критикувана за стриктния властови контрол върху интернет, като режимът блокира уебсайтове и цензурира публикации, които са сметнати за неудобни. Речта и участието на Дзинпин на конференцията е ясен знак, че контролът върху интернет е национален приоритет, смята кореспондентът на Би Би Си Джон Судуорт.
Посланието на президента е, че Китай има 650 милиона интернет потребители и заради това трябва да има глас в определянето на глобалните правила за мрежата, които да включват правото на цензуриране и блокиране, прибавя британският кореспондент. Неправителствената организация „Репортери без граници” призова международните компании и правителства да бойкотират конференцията и да не легитимират с присъствието си политиката на режима.
В момента близо 40 журналисти лежат в китайски затвори заради онлайн публикации. Конференцията се провежда за втора година и в нея участие взимат лидерите на Русия, Пакистан, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан и представители на технологичния сектор. Миналото издание приключи с фарс, след като китайските организатори се опитаха да разпространят „общо становище”, като го пуснаха под вратите на хотелските стаи на делегатите. От последните се искаше да подпишат и да се съгласят с понятието „национален киберсуверенитет”.
Година по-късно, Си Дзинпин преповтори призива страните да работят заедно над интернет сигурността си. Според него не бива да се допуска „киберхегемонията” на нито една отделна държава, която да пренебрегва националната сигурност на други. Китай има продължаващ спор със САЩ, като двете страни взаимно се обвиняват в хакерски атаки, които целят достъп до търговска и правителствена информация. Дзинпин настоява за глобална система за управление, която „да намали злоупотребите с информационните технологии, да ограничи мрежовия шпионаж и хакерството, да се бори срещу военната надпревара в киберпространството.”
„Не трябва да има едностранност. Решенията не бива да се взимат само от една заинтересована страна или от дискусия между няколко такива,” добави Дзинпин, цитиран от държавната агенция „Синхуа”.