ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Китай трябва да заеме по активна поза във връзка с повишената агресивност на американското правителство, която може да предизвика търговска война между двете най-големи световни икономики, пише китайското правителствено издание за международна политика Global Times, циирани от "Фокус".
В отговор на представения наскоро от Министерството на финансите на САЩ „черен списък“ на китайските онлайн пазари и др. за продажба на фалшиви стоки, Министерството на търговията на Китай в четвъртък изрази откровен скептицизъм спрямо достоверността на списъка.
Списъкът не е подкрепен от солидни доказателства, заяви Гао Фенг, говорител на ведомството. Освен това, той призова САЩ да преоценят усилията си за защита на интелектуалното право спрямо китайските компании.
Отговорът на китайското търговско ведомство е пореден нагледен пример за учтиво и сдържано отношение спрямо търговските противоречия с американската администрация на Доналд Тръмп, която, въпреки това, продължава да изпраща предизвикателни послания, влияещи на двустранната търговия. Ако учтивостта не е достатъчна, за да се преодолеят провокациите, Китай ще трябва да заеме по-твърдя позиция спрямо САЩ.
В интервю пред Reuters, дадено във Вашингтон в сряда, Доналд Тръмп заяви, че САЩ обмислят да наложат голяма „глоба“ за предполагаемата кражба на интелектуална собственост от Китай.
Твърдейки, че щети може да са много големи, американският държавен глава заяви, че „може да предприеме действия в сферата на търговията с Китай.
През последната година, американското правителство торпилира серия от сделки, според които китайските компании трябваше да придобият дялове от американски активи. Последният пример за това е неуспеха на Ant Financial, дъщерна компания на Alibaba, занимаваща се с дигитални платежи, да получи одобрение от регулаторите за покупката на американската компания за трансфер на парични средства Moneygram International.
В контекста на реакционните търговски действия, Доналд Тръмп заплаши да предприеме действия срещи китайския производител на полупроводници Naura, като в сряда той разкри, че е получил одобрението на американските регулатори за изземане на активите й от американския й конкурент Akrion Systems. Но изглежда, че това е нещо повече от подхода с моркова и пръчката в двусранните отношения. Всички тези действия сочат за повишаване на американския натиск срещу Китай, на която американската администрация на Доналд Тръмп грешно разчита, като начин за прилагане на доктрината „Америка на първо място“.
Ако САЩ продължат сбърканите си опити да се справят с уголемяващия се търговски дефицит спрямо Китай, няма да е изненада, ако от това пострадат и двете страни. Данни от китайските митници, публикувани миналата седмица, показаха, че търговския профицит на Китай от търговията със САЩ се е увеличил до рекордните $291,28 милиарда през 2017 година.
В интервюто си пред Reuters, Тръмп, който се похвали, че последното му посещение в Китай миналата година е донесло $250 милиарда долара на американския бизнес, заяви, че действително има търговска война с Китай.
Неговите думи са сигнал за предстояща студена търговска война. Китай, от своя страна, ще трябва да играе твърдо в търговските отношения. Многото американски компании, опериращи в Китай, прави избора на мишена лесен.