Клетите грантови съдии, които защитават Христо Иванов, са абсолютно неграмотни
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Вчера с развълнувано "отворено писмо" излезе (о, каква изненада!) финансираният с милиони от "Америка за България" Съюз на съдиите на Мирослава Тодорова, Куцкова и още две-три съдийки, чиито имена не помня, но ги видяхме по време на дебатите за конституционните промени на балкона в НС, където се хилеха шумно и си правеха селфита (това е нивото!), та се наложи председателката на парламента да им направи забележка.
Но не за това ми е думата.
От тези магистратки се очаква да имат елементарна правна култура, извън тясната специализация на делата, с които се занимават. Как може тогава, юристи с претенции за професионализъм, да проявяват дълбоко правно невежество в един текст, който адресират към обществото и към НС?!
Написали, клетите грантови активистки, цитирам: "Едно от най-важните от тези предложения, гарантиращо не безконтролност, а отговорност и отчетност пред обществото........., беше отхвърлено с Решението на НС от 09.12.2015 г."
Забележете - "Решението" е изписано с главна буква. Тоест те недвусмислено говорят за "решение" като акт на НС, а не разговорно и абстрактно за някакво решение.
Какъв е проблемът? Проблемът е, че промените в Конституцията не се правят с решение на НС. Решението на парламента е един от актовете, с които се произнася законодателната власт, който има друга правна характеристика - дефинирана е в учебниците по конституционно право, изучавани във втори курс. И никакво решение не е вземало НС на 9.12.2015 г.! Конституционните промени се правят с конституционен законопроект, който се гласува по реда, установен в самата Конституция и в ad hoc процедурните правила, приети от НС.
Разликата между закон и решение на НС е част от азбуката на правото. Когато демонстрираш непознаване на тази част от азбуката, се поставя въпроса дали въобще можеш да четеш, образно казано. Това не е дребен пропуск или досадно недоразумение. Защото прецизността, особено когато иде реч за базисни правни понятия, е задължително условие за един магистрат.
Още повече за един Съюз на съдиите, който претендира, че говори от името на съдийската гилдия. Въобще, възмутително ниско ниво, което само показва, че е добре въпросните магистратки вместо да се занимават с квотите във ВСС да започнат съдебната реформа от самите себе като се погрижат за повишаване на професионалната си квалификация!