Климатолог №1 доц. д-р Георги Рачев: Потопът спира, юли и август – сухо и горещо

ЧАС ПИК

Климатолог №1 доц. д-р Георги Рачев: Потопът спира, юли и август – сухо и горещо

47652
на 13.07.2014
Климатолог №1 доц. д-р Георги Рачев: Потопът спира, юли и август – сухо и горещо
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Доц. д-р Георги Рачев е най-опитният български специалист по климата и факторите, които влияят върху него. Ученият е дългогодишен преподавател по синоптичен анализ и синоптична климатология  в СУ „Св. Климент Охридски”.

препоръчано

Интервю на Мира Радева

- Варна стана жертва на страшно природно бедствие.Защо потопите, залели преди дни Сърбия, се пренесоха у нас, доц. Рачев?

- В никакъв случай бедствието не се е преместило у нас. Наводнението в Сърбия по площ, обем и материални щети, е няколко десетки пъти по-голямо от това, което се случи във Варна. Но за жалост варненското отне повече животи, отколкото в Сърбия. Защото спецификата на нашия район е съвсем различна. Имахме много обилен валеж, за кратко време падна изключително голямо количество дъжд...

- Но 35 литра на квадратен метър – официалната цифра,  не са толкова много, доц. Рачев!

- Не може да са 35! В станцията, която мери за Националния институт по хидрология и метеорология, е вероятно да са отчели толкова. Но районът е особен с това, че в него е наблюдаван най-големият денонощен валеж в България – в местността „Св. Константин и Елена” – 370 мм. Докато онзи ден в самата Варна е паднал около 200 мм. дъжд. Става дума за бавно подвижен стационарен атмосферен фронт, който  беше допълнително обострен от преминаването на циклон. И над Варненска област се създаде изключително интензивна валежна обстановка.

-Значи коварният циклон е главният виновен за бедствието? Той ли го провокира?

- Дни наред имахме много продължителни валежи, които формираха повърхностен оток. Почвата не можеше повече да попие нито капка вода, защото беше станала пределно богата на влага. Нямаше и никакво изпарение.

- Има ли значение и това, че горите на хълма над „Аспарухово” са били хайдушки изсечени?

- Точно на това искам да обърна внимание. Няма място за спор, че най-страшен си остава изключително интензивният валеж. Но това дере в квартала, което е придошло, задължително в горната си част е било залесено. И ако там гората не беше изсечена, при всички положения обстановката щеше да е друга. Да, пак щеше да се случи нещастието с високата вълна, но тя нямаше да бъде в този обем.

-Излиза, че можехме да предотвратим бедата, ако бяхме помислили за нея навреме?

- Да не си правим илюзии – при такъв валеж нямаше да избегнем наводнението. Но можеше да не дадем човешки жертви и материалните щети щяха да са по-малки. Следих всички интервюта за бедствието в „Аспарухово” по радиата и телевизиите. Местни хора споделиха, че преди 5 години пак е имало наводнение на това място – т.е. тази беда не ги спохожда за първи път. Напротив. 

-Но в това дере продължават да изхвърлят боклуци!

-Това е големият проблем. Боклукът прави няколко дребни тапи, в тях водата се събира като в малки язовири и в един момент се отпушва, защото е изключително тежка и се получава убийствената приливна вълна. При този наклон на склона не е възможна приливна вълна от 2 метра, ако някъде не е имало  акумулирана и отприщена вода.

-По-страшна ли е такава приливна вълна от една снежна лавина?

-Определено е по-страшна. Да, самото явление  лавина не е безопасно, но хората в нейния обсег са много малко. Лавината може да падне и в Скалистите  планини на САЩ или у нас, където няма опасност за скиорите, освен за няколко дървета. А нещастието сега се случи в града.

- Политиците взаимно се обвиняват за трагедията във Варна. Според вас редно ли е  да й се придава политическа окраска?

-Разбира се, че политическа окраска не бива да има! Но стопанска – да. Защото дерето, незаконните строежи, незаконната сеч не са от вчера. А от преди десетки години. Не се прави нормална канализация и не само във Варна е така. Разберете, в „Аспарухово” беше  едно предизвестено бедствие.

-Защо се сещаме за болните проблеми само, когато ни споходи нещастието, доц. Рачев?

- У нас винаги е така. Същото е и с язовирите. Аз така и не можах да разбера язовирът, залял град Цар Калоян, на кого е. Кой го стопанисва, кой носи вината ,че е бил пълен и е трябвяло да се източи.

- На европейската синоптична карта се забелязва нов циклон, идващ към нас. Предвещава ли той още опасни валежи?

-Според моята прогноза – не! Валежите ще спират постепенно – от Югозападна България в посока към Североизток. Ще се установи значително по-топло и сухо време.

- Като най-опитния български анализатор на синоптичната обстановка, моля кажете  какво лято ни чака? През юли и август ще има ли нови драматични природни стихии?

- .... /Смее се.../ Ако имаше човек, който да знае какво ще бъде лятото, нямаше да се мънкат прогнози по телевизиите ,радиата и вестниците.  А този човек щеше да отиде на Лондонската борса, да предвиди какво ще е времето и добивите от пшеница, кафе, захарно цвекло, какаово масло... Така само за седмица щеше да натрупа милиарди. Но няма такъв човек! Работи се на база вероятности.

- Все пак –  вашата научна прогноза?

- Добре, лятото ще бъде чудесно. Нормално топло и продължително сухо през втората си половина – юли и август.

- От десетилетия синоптиците твърдят, че торнада по нашите земи няма. Но ето че торнадо се появи в Созопол?

-Има, разбира се, но нашите са значително по-малки по площ и като нанесени материални щети в сравнение с тези в Америка.

- Много спрягат течението Гълфстрийм като причинител на глобалните аномалии във времето. Имат ли те пръст в нашето наводнение?

-Не може да нямат пръст! Гълфстрийм е най-голямото повърхностно топло течение – около 80 млрд. куб. м вода в секунда се изнасят от Мексиканския залив и стигат чак до  Северната полярна окръжност. Става дума за  огромно количество топлина. В зависимост от това колко е мощен процесът, колко е топла водата, тя оказва влияние не само на Европа , но и на цялото Северно полукълбо. От там  и на целия глобален климат. За съжаление още не са много ясни взаимните връзки с атмосферата, с други течения, със самите континенти. Затова само може плахо да предвиждаме какво става – миналата година  е било така, вероятно и сега ще е същото.

- А тайнственият Ел Ниньо?

-Наистина  е тайнствен. Това е топла вода, която се появява на мястото на студена вода. От там се променя екваториалното пасатно течение – страдат Индонезия и Австралия. Това пък обърква климата на другите държави. Но точно как – все още един Бог знае... Засега специалистите по климатология само гадаят.

- Като климатолог номер 1 на страната, кажете на хората нещо добро, свързано с времето!

- Спокойно! Идват хубави дни, с по-топло, по-сухо време. Около 1 юли малко ще захладнее, но после – слънце и плажове до края на лятото.   

 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 май - Близнаците да си наложат спокойствие, Козирозите да се пазят от скандал с брачната половинка САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 май - Близнаците да си наложат спокойствие, Козирозите да се пазят от скандал с брачната половинка
ПИК TV x
Проф. Антоанета Христова с ЕКСПЕРТЕН АНАЛИЗ пред ПИК TV: ГЕРБ, ДПС и ППДБ потискат кампанията, защото разчитат на твърдите си ядра! Нови компромати - в седмицата преди вота (ВИДЕО) Проф. Антоанета Христова с ЕКСПЕРТЕН АНАЛИЗ пред ПИК TV: ГЕРБ, ДПС и ППДБ потискат кампанията, защото разчитат на твърдите си ядра! Нови компромати - в седмицата преди вота (ВИДЕО)
ново
Днес: 23
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК