Кметът, който стана свещеник, прописа книги

Животът днес

Кметът, който стана свещеник, прописа книги

13919
на 15.12.2019
Кметът, който стана свещеник, прописа книги
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

71-годишният отец Димитър Михайлов е първият демократично избран кмет на Смолян, изкарал пълен мандат от 1991 до 1995 година. В същото време е истински уникат сред бившите градоначалници в страната с това, че след като беше в местната власт, стана свещеник, пише Марица. И вече 13 години води служби в Смолян, Рудозем и региона. От кметуването си пък излиза чист, никой в града не шушука да е забогатял от мандата си.

WINBET – Ранно изплащане за брой голове за първи път в България! (18+)

препоръчано

Последното превъплъщение на отец Димитър е в писател. Пише и издава книги една след друга, и то все такива, които се превръщат в популярни четива, а са свързани с духовни и религиозни теми.

"Всъщност никога не съм бил далеч от църквата, попски син съм. Но наистина имам интересна съдба. Просто късмет да се смени строят и черта на характера ми, че съм общителен и добронамерен, са ме водили по пътя ми", казва Михайлов.

Баща му, отец Михаил, повече от 20 години е архиерейски наместник на Смолян. Майка му дълги години ръководи църковен хор. Много от близките на Михайлови, както и на съпругата му Румяна също са свързани с духовенството.

„Някои хора мълчат от гордост, други, защото не знаят какво да кажат, а трети - от притеснение. Но аз мисля, че човек като има какво да каже или напише, трябва да го направи“. Така отец Димитър обяснява защо пише книги. Известeн е с това, че почти не ги продава, а повечето подарява.

Още първата му книга става популярна и се преиздава в тираж от 1000 бройки. В "Напътственик на православния християнин" отецът публикува най-необходимото, което хората искат да знаят за ритуалите и тайнствата в църквата. "Не съм я написал да печеля, а от необходимост. Написах я, след като видях свой приятел да излиза от църквата и ми каза, че не знае какво да прави вътре", казва отец Димитър.

Втората книга прави в съавторство. Монографията "Земята гледа небето. Хора и православни храмове в Средните Родопи" събира дългогодишните му проучвания за историята на всички храмове в региона. И то с много интересни подробности за строители, легенди и дарители.

Третата му книга излиза по повод на 200 години от рождението на първия ни Екзарх Антим. Според научните работници книгата е щастливо хрумване на свещеника, тъй като е подредена във вид на хроника, подобно на множеството възрожденски хроники, писани с десетилетия в българските църкви.

Отецът после издава и наръчник за имените дни. "30% от хората не работят на компютър, а пък 50% от пенсионерите не ползват интернет. И са ми казвали възрастни хора, че искат да си имат справочник на нощното шкафче, за да си поздравяват близките, затова го издадох“, обяснява бившият кмет.

Предпоследната му книга пък е с нравствено-християнски поучения - за клеветата, за гнева, за лукавството и т.н. Издадох я, след като много миряни след проповеди ме спираха да говорим за едно или друго да разяснявам, казва скромно отецът.

Последната му книга е "Достойнствата на духовника". В нея изследва живота на патриарх Максим, отделя място за патриотизма на духовниците, като описва дякони от Левски, през Миткалото, до попове от Хисаря и Панагюрище, и свещениците от Смолянския край, които са водили сериозна борба срещу гръкоманите. В книжката споделя и спомени от живота си с документални разкази за духовници и хора изпаднали в беда, на които свещеници са помогнали.

Последното, върху което работи, е огромно проучване за родословно дърво на предците си и тези на съпругата си. "Причината да се хвана е една случка. Моята съпруга Румяна като мома отива на кино с момче в Смолян, обаче се оказва на втората среща, че са втори братовчеди. Младите хора не се познават, пръснати са из България, хубава е инициативата за родовите срещи. Усещам, че хората са отчуждени, гледат да преживеят, а е нормално и естество да се знаят и да си помагат един на друг", казва свещеникът. Една от неговите баби - Гана, била отгледана от рода на Стефан Данаилов.

Ръководи втората по големина църква в България

На отец Димитър е поверена втората по големина църква в страната след "Александър Невски" - "Св. Висарион Смоленски". Катедралният храм в центъра на Смолян е открит през 2006 година, малко след ръкополагането му за свещеник. Михайлов ръководи почти цялото 4-годишно строителство на църквата. Освен че е голяма и модерна, в тази църква влизат млади хора, има музей и неделно училище, които допълнително ги привличат и не всичко им изглежда сухо и отдалечено.

Оглавявал фен клуб на "Левски"

Бившият кмет удивлява с още странности. Дълго време е бил шеф на фен клуба на футболния клуб "Левски" в Смолян. Като младеж искал да учи "История" или да завърши Висшия институт по физкултура. Послушал обаче заръката на баща си и завършил богословие по време на социализма, през 1972 г.

След това 18 години е музеен работник в отделите "Възраждане" и "Фондове" на Регионалния Исторически музей в Смолян. Там се запознава със съпругата си. Междувременно му се наложило да завърши следдипломна квалификация "Музейно дело и архивистика", защото богословското му образование не било достатъчно. "Ако не беше 10 ноември, щях да се пенсионирам като музеен работник, просто времето се промени", казва Михайлов.

През миналата година той дари огромните архиви на баща си и своя на Държавен архив - Смолян.

За 70-годишнината си бе удостоен за „Почетен гражданин на Смолян“.

 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Семейни проблеми мъчат Стрелците, Везните - в плен на емоциите ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Семейни проблеми мъчат Стрелците, Везните - в плен на емоциите
ПИК TV x
Виктор Димчев пред ПИК TV: Борисов е преценил, че ППДБ ще са малкото братче на ДПС, а не големият ръжен в ръката на Агата (ВИДЕО) Виктор Димчев пред ПИК TV: Борисов е преценил, че ППДБ ще са малкото братче на ДПС, а не големият ръжен в ръката на Агата (ВИДЕО)
ново
Днес: 1
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК