BG EN

КНСБ алармира: 10% от работещите българи са под линията на бедност

Животът днес

КНСБ алармира: 10% от работещите българи са под линията на бедност

6534
на 28.08.2023
КНСБ алармира: 10% от работещите българи са под линията на бедност
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Десет процента от работещите българи са под линията на бедност, която е 504 лева. Предложението на МС за 2024 г. е 526 лв., което е около 4% - само с 22 лева увеличение. Ние не може да подкрепим подобна позиция заради високата инфлация. Това заяви Петър Мишев от КНСБ пред Нова тв.

препоръчано

По думите му методът, който определя линията на бедност, е добър, но той взима много данни, които са назад във времето. Синдикатите предлагат да има корекции – да се използва индексът за малката потребителска кошница и така линията за бедност да бъде около 600 лева.

Според икономиста Преслав Райков държавата трябва да престане с тези непазарни намеси. Нужно е реформиране на администрацията, на неработещите системи, препоръча той. „Просперитет се постига с по-ефективна работа. В много от държавните системи не виждаме желание за реформа и не на последно място – с изтегляне на помощта от държавата”, каза Райков.

Той обясни, че планираното законодателство за увеличение на минималната работна заплата с процент от средната брутна заплата за страната ще създаде зони и сектори, в които работниците ще загубят мотивацията си да дават най-доброто от себе си.

„Ние сме в плен на демографската ситуация. Българската икономика работи с 3 млн. души активен капацитет – това е средно голям квартал на голям град. Само новите бизнесмодели, експортът ще сработят, за да развиват благосъстоянието”, допълни Райков.  

Сподели:
Бомба x
Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения
ПИК TV x
Борисов: Разбрах, че някои ще ни водят в сърцето на Европа... Изказването на Радев звучеше нелепо. Ето какво направи ГЕРБ (ВИДЕО) Борисов: Разбрах, че някои ще ни водят в сърцето на Европа... Изказването на Радев звучеше нелепо. Ето какво направи ГЕРБ (ВИДЕО)
ново
Днес: 98
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК