КОВИДЪТ НЕ СИ ОТИВА! Експерт: Вирусът мутира непрекъснато, няма траен имунитет срещу него. Единствената надежда е във...
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Моите лични наблюдения са, че масово се пропуска използването на предпазни средства. Сякаш хората решиха, че или са преболедували коронавируса, или няма да ги засегне. Това заяви пред Нова телевизия директорът на Института по биология и имунология на размножаването проф. д-р Сорен Хайрабедян.
"Когато вирусът стана известен и започна да бъде по-сериозно следен, СЗО казаха, че не е въздушно-капков. Ако пипнете "капка вирус", няма да се заразите, докато не си пипнете устата или очите. Т.е. този вирус не се предава чрез кожата", отбеляза професорът.
Той посочи, че има нова мутация при вируса: "В началото имаше мутация, която му позволяваше да се разпространява по-леко, но да се прекара тежко. Сега вирусът се разпространява по-трудно, но има мутации, които му позволяват по-лесно да заразява. Обикновено вирусът "няма интерес" да бъде патогенен - той "предпочита" да заразява по-лесн, без за причинява тежко заболяване".
"Изследванията за вирусната памет да на много ранен стадий. Моето лично мнение е, че до момента няма убедителни доказателства за траен имунитет срещу този вирус. Т.е. антителата не остават за дълго в човешкия организъм. При предишния SARS антителата се наблюдаваха до осмия ден, при този те изчезват дори още по-рано", заяви проф. Хайрабедян.
Той поясни, че когато определени клетки в организма получат "сигнал", че са заразени, това може или да доведе до измиране на клетките, или до възпалителен процес. Заразяването на съседни клетки с вируса може да доведе до тежки случаи - като тромбозите например.
Имунологът заяви, че надеждата му за справяне с опасния вирус е във ваксината. Според него на този етап ваксината разработена в Оксфорд, е на най-добро ниво. "След тази ваксина белият дроб не може да бъде засегнат", заяви проф. Сорен Хайрабедян.