ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Две по-дълги ваканции през новата учебна година предлага Министерство на образованието (МОН) в графика на учебното време.
По-рано образователният министър Галин Цоков каза, че графикът ще бъде публикуван за обсъждане следващата седмица, но от МОН го качиха на сайта си днес.
В календара са отразени изискванията за точно определен брой учебни дни за отделните випуски. Съгласно зададеното по Закона за предучилищното и училищното образование начало на учебното време, графикът позволява по-дълга зимна ваканция от 13 дни - от 24 декември 2024 г. - 5 януари 2025 г. Това ще е за сметка на три дни почивка в началото на ноември - 1-3 ноември 2024 г. и един (4 февруари 2025 г.) между двата учебни срока.
Следваща ваканция от 10 последователни неучебни дни ще могат да ползват учениците от 1. до 11. клас в периода 12 април – 21 април, а дванайсетокласниците ще имат 5 дни почивка – от 17 април до 21 април.
В предложения проект на график на учебното време всяка една от ваканциите включва неучебни и почивни дни, доколкото ваканцията следва да се определя в цялост, а не като отделни дати между, преди и след почивни дни.
С промяна в Наредбата за приобщаващо образование МОН даде възможност на учениците да ползват до 15 дни отсъствия от училище по семейни причини, които освен при здравословен проблем могат да се вземат и при неотложни пътувания.
По традиция неучебни ще са дните, в които се провеждат държавните зрелостни изпити и националните външни оценявания за 7. клас. Матурата по български език и литература се предвижда да бъде на 20 май, а тази по профилиращ предмет или професия – на 22 май. МОН предлага изпитите от националното външно оценяване в 7. клас да са на 18 юни (български език и литература) и 20 юни (математика). Както и досега учебни ще са дните, в които се провежда национално външно оценяване в 10. и 4. клас. За десетокласниците изпитите по български език и математика са съответно на 13 и 16 юни, а за четвъртокласниците на 29 и 30 май.