ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Обработка на кръвта с помощта на съвместното действие на ултравиолетови лъчи и витамин B, може значително да намали риска от предаване на малария чрез преливане на кръв. Това значително би улеснило страни, които нямат, като богатите страни, средства да елиминират риска от инфекция, сочи проучване, цитирано от АФП.
Тази технология може да се окаже обещаваща в борбата срещу вируса на СПИН в кръвта, както и на хепатит В и С, редом с ебола и зика. Предишно изследване показа способността на този метод за деактивиране на причиняващия малария агент и други патогени, включително СПИН, хепатит С и В, ин витро в лаборатория. Проучването, публикувано в петък в медицинското списание The Lancet, е първото, което изследва потенциала на тази технология за намаляване на патогените в реални условия при хората. Тестът, проведен с хора, които по-рано са получили кръвопреливане в Гана, показва, че обработката на кръвта "сериозно намалява" риска от малария, без обаче да го елиминира.
От 65 пациенти няколко са получавали кръв, третирана с ултравиолетови лъчи и витамин B2, наричан също рибофлавин. 22% от пациентите, които са получавали необработена кръв, по-късно са дали положителен тест за паразита, причиняващ малария, срещу 4% от пациентите, които са получавали третирана кръв. Според Световната здравна организация 214 милиона случая на малария миналата година са причинили 438 хиляди смъртни случая, 90% в Субсахарска Африка.
Маларията обикновено се предава чрез комари, но не е ясно колко хора се заразяват при кръвопреливане. В много страни от тази част на Африка, където маларията е ендемично заболяване, голяма част от населението е носител на паразита, без да показва клинични симптоми. В Гана около половината от кръводарителите са носители на паразита. Проучването се появява в навечерието на Световния ден за борба с маларията - 25 април.