Константин Мишев за ПИК: Машинният вот дискриминира възрастните в България. А колко хора искаха да гласуват…
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Какво е демокрацията? На български е народовластие. Никъде не се казва, че е власт на хората, които разбират от компютри. Дори в Древна Гърция не са казали нещо за компютрите. Всеки един мъж или жена има правото да реши кой да го управлява. Всеки. Няма ограничения за професии, образователен ценз или финансови възможности. Няма нито в българската Конституция, нито в международните документи за гражданските права изискване да разбираш от компютри, за да можеш да гласуваш. Ако не ми вярвате - покажете ми една дума в полза на компютрите.
Съвременник съм на изборите в новоосвободените африкански страни, където много хора бяха неграмотни. И се регистрираха на изборите с палец. Да, с палец. Не можеха да се подписват, но никой не се осмели да им откаже правото да гласуват. Натискаха палците си в мастило... Нали правителствата ще ръководят живота и поминъка и на неграмотните, а не само на адвокатите и инженерите? И неграмотните имат право да решат кой ще ги води.
В България беше извършена дискриминация спрямо възрастните хора и онези с по-ниско образование и компютърна грамотност. Но няма кой да ги защити. Европейският съюз не отпуска пари на неправителствени организации, които да бранят старите, болните и малообразованите. Нито пък американските филантропи имат подобни програми. Милиони се харчат за правото на еднополови бракове, но нито стотинка за лишените от право на глас. Нямам нищо против еднополовите бракове - давам само пример.
През последните няколко месеца разговарях с десетки възрастни хора с различни политически рзбирания, които съвсем откровено ми казваха, че няма да гласуват, защото не разбират как се гласува на компютър; защото ги е срам да не станат за смях пред машината. А искаха да гласуват. На тях им беше отнето правото на глас. С парламентарни и юридически алабализми. Къде греша? Нали целта на изборите е всички да могат да дадат гласа си? В Африка топяха палците си в мастило и можеха да гласуват. В България - НЕ.
И ако беше жив Вазов щях да го попита защо ги е написал тези думи в стихотворението си за Левски? Защо говори за всички? Не трябваше ли само за галениците на съдбата?
"И всякоя възраст, класа, пол, занятье зимаше участье в това предприятье; богатий с парите, сюрмахът с трудът,момите с иглата, учений с умът..."