BG EN

Корман Исмаилов пред ПИК: Да се въведе образователен ценз за гласуване! ББЦ няма допирни точки с Реформаторския блок!

ЧАС ПИК

Корман Исмаилов пред ПИК: Да се въведе образователен ценз за гласуване! ББЦ няма допирни точки с Реформаторския блок!

20335
на 18.06.2014
Корман Исмаилов пред ПИК: Да се въведе образователен ценз за гласуване! ББЦ няма допирни точки с Реформаторския блок!

Дали Борисов ще е премиер, ще решат коалиционните преговори

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Корман Исмаилов е на 41 г., председател на „Народна партия свобода и достойнство”. Той е бивш лидер на младежката организация на ДПС. Напуска партията на Ахмед Доган през 2011 г., след като изразява критични позиции. В момента формацията на Исмаилов е част от Реформаторския блок.

препоръчано

 -   Г-н Исмаилов, колко взе Реформаторският блок в смесените райони и какво беше влиянието на „Народна партия свобода и достойнство” в тях на тези избори?

-   На тези избори ние се обединихме под логото на Реформаторския блок и всички партии отстъпиха част от своята идентичност, за да може да успее РБ и реално това е успехът. Една трета от подкрепилите блока не са членове и симпатизанти на отделните партии. А в смесените региони имаше тотална репресия, купуване и контролират вот и мачкане на всичко, което е извън ДПС. Най-голямата заплаха за ДПС беше Народната партия свобода и достойнство. Имаше десетки случки на пряк натиск, обаждания, уволнения на наши членове, симпатизанти и активисти и техните роднини. Имаше и атаки срещу бизнеса. Освен преки заплахи срещу личността, се предлагаха и подкупи и т.н.

-   Звучи малко като оправдание...

-   Не, не е оправдание. Ние сме тръгнали по много тежък и труден път. За нас е ясно, че това ще се случи и ние си носим кръста. Оттук нататък предстои да конструираме по-голямо обединение в Реформаторския блок, ще се засили ролята и авторитетът на общите органи. Предстои да въведем и индивидуално членство в РБ, а не само в отделните партии в него.

-   Сега сме свидетели на конфликт между Делян Пеевски и Цветан Василев. На какво се дължи той и какво ще се случи?

-   Това са пипалата на октопода в България. Той има политически пипала, има медийни пипала. Те навлизат и в институциите и в отделните власти, както в изпълнителна, така и в законодателна, за парламента да не говорим. Точно това е статуквото, което не позволява на България да е успешно интегрирана в ЕС, да има принципите на запад, които биха осигурили увеличаване благоденствието на българските граждани. Т.е. енергията и ресурсите на обществото отиват точно в такива странични посоки.

-   Сега обаче като че ли виждаме разпад на това, което Вие казвате, така ли е?

-   Това задкулисие не търпи вакуум. Това е борба за изземване на територии и за оцеляване. Единият ще превземе другия, като в мафиотските години и среди. Ако няма управление и правила, които да изолират подобни кръгове на влияние, ако те не прекъснат връзката им с политиката и институциите и в другите власти, България не я чака нищо добро.

-   Кой обаче е по-силен? Имаше една класация на „Форбс”, която поставяше Цветан Василев на първо място по влияние – пред Доган и пред Пеевски.

-   Все пак има много митове и легенди около политиците, около медийни, икономически и финансови босове и т.н. Много е трудно да се прецени кой и къде има влияние. Тук се работи с методите на корупцията, на натиска, на търговията с влияние, на политически натиск, ако щете. Самият факт, че водещи политици ходят толкова охранявани, както и водещи бизнесмени, това говори, че има страх и мръсотия и в политиката, и в бизнеса.

-   Доган дали е замесен в този конфликт?

-   Делян Пеевски е проект на Доган и то по-скоро финансов проект на Доган. Това е категоричното мнение, доколкото съм бил близко до „кухнята” и съм наблюдавал развитието и взаимоотношенията в тази посока.

-   Има ли опасност за срив в държавата и в банковата система?

-   Ерозията и загниването ще предизвикат срив дотолкова, доколкото те се залагат дългосрочно. Не се решават стратегически проблемите на страната. Решенията се прилагат на парче, когато се защитават интересите точно на това задкулисие и на такива мафиотски кръгове и среди. Това става далеч от публичното и от контрола между институциите. Ако не се спре сривът на доверие в партиите и в институциите, това ще доведе до финансови и икономически последствия за всички нас.

-   Какво мислите за задължителното гласуване?

-   Лично мое убеждение е, че това трябва да е осъзнато право на българските граждани. По-склонен съм да има образователен ценз за гласуване.

-   Има ли такива практики, това не е ли вид дискриминация по международното право?

-   На места може да се разглежда и като дискриминация. Но когато държавата се отказва да инвестира в хората си, да ги образова... Както се изисква ценз, за да си на пост в администрацията примерно, така би трябвало да има и при гласуването.

-   Гласуването обаче е изконно право, по-сложно е.

-   Могат да се направят промени в Конституцията. Да се задължи държавата да образова своите граждани и избиратели и така повече граждани да могат да участват. Образованието е задължително, но все повече хора, особено от малцинствата, отпадат от него. От това се възползват политици и икономически кръгове, които им пълнят черните каси, и политиците купуват гласовете в махалите. А това демотивира и отчуждава другите икономически активни и граждански отговорни слоеве.

-   Радан Кънев определи Бареков като човек на мафията и обяви коалицията с него като невъзможна. Потвърждавате ли това?

-   Да, разбира се. Това е инжектиран финансово проект, дошъл ей така – от нищото. И след време той ще бъде пуснат в нищото. В него няма никаква последователност и никаква ценностна и принципна основа въобще в политиката. Това е див социален и националпопулизъм. Т.е. няма допирни точки с ценностите и политическата ориентация в Реформаторския блок.

-   Чий проект е „България без цензура”?

-   То ще се види. На тези, които го финансираха така здраво. Говори се, че зад него стои една банка. Аз не мога едно към едно да потвърдя или да отрека, но ресурсът, с който те влязоха в политиката е ясен – налива се отнякъде. А после кранчетата се спират или се пренасочват към други подобни проекти.

-   Казват, че сте протурска партия. Трябва ли Турция да влезе в Европейския съюз?

-   За нас казват много неща – че сме уахабити, че сме неоосманисти, свързани с тероризъм и не знам още какво. Според нас Турция трябва да влезе в ЕС, когато изпълни всички критерии за членство. Не трябва да има двойни стандарти срещу нито една държава, която е в процес на присъединяване. За съжаление България пропусна да участва в много проекти с Турция заради стереотипи, на които робуваме.

-   Вие обаче сте либерална партия, а това, което прави Ердоган в Турция, е точно в обратна посока. Налага се авторитарен режим, забраняват се Туитър, Ютуб...

-   Там спецификата на държавата е много различна. Там има силно управление, което на моменти минава в силово. Но подобни примери има в много държави. Като например много закони за борба с тероризма, със сепаратизма, с алкохола, ако щете. Много такива аналогии има. Турските граждани и избиратели си избират управлението и ръководството. Със сигурност има основание за сериозни критики към това управление в Турция, но със сигурност има и ползи и добри неща.

-   Дали ще допусне Реформаторският блок Бойко Борисов да е отново премиер?

-   Още е много рано да се говори за премиери, нека да минат изборите, да се види каква е възможната формула за управление. Българските избиратели ще я зададат. Оттам нататък партиите, които са близки и могат да застанат зад обща управленска програма, която ще е кризисна програма на дълбоки реформи за промяна на принципите и манталитета въобще на взаимоотношенията в страната - ако това се случи, България има шанс. А дали Бойко Борисов ще бъде премиер, или някой друг, зависи от това дали ще се постигне съгласие за подобна управленска програма.

-   Бойко Борисов може ли да бъде реформатор? Каква е оценката Ви за неговото управление?

-   Много критики сме имали към Борисов и управлението на ГЕРБ. И ролята на Реформаторския блок е да възпре и да предпази от подобни грешки една евентуална бъдеща коалиция между ГЕРБ и РБ. А дали Бойко Борисов ще бъде премиер, ще го решат вече органите и коалиционните разговори. Може да се реши премиер да бъде и някой друг.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния четвъртък на ноември: Овенът да пътува със семейството си, Ракът - не. Близнаците да се приберат за вечеря САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния четвъртък на ноември: Овенът да пътува със семейството си, Ракът - не. Близнаците да се приберат за вечеря
ПИК TV x
Виктор Димчев гневно пред ПИК TV: Малоумници в парламента се пазарят в почивките и искат да богатеят! Само силен политик като Борисов може да направи ход, с който да реши кризата. И този ход е... (ВИДЕО) Виктор Димчев гневно пред ПИК TV: Малоумници в парламента се пазарят в почивките и искат да богатеят! Само силен политик като Борисов може да направи ход, с който да реши кризата. И този ход е... (ВИДЕО)
ново
Днес: 103
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК