ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Очевидно има пари за тези лекарства, върху които беше наложен мораториум. Това заяви от парламентарната трибуна лидерът на БСП Корнелия Нинова във връзка с новото обсъждане на бюджета на Здравната каса през 2018 година след наложеното вето от президента Румен Плевнелиев.
"Когато миналата седмица внесохме мораториум върху частните болници, вие казахте, че е противоконституционно, а сега, когато има мораториум върху животоспасяващи лекарства, това не било противоконституционно.", обърна се Нинова към управляващото мнозинство.
"Отпускат се пари за тол системи и магистрали, за дофинансиране на министерства, но няма 25-30 милиона за тези лекарства? Навсякъде има нужда от средства, но ние като политици сме длъжни да подредим приоритетите", отсече социалистката.
"Кое е по-важното – да има здрави хора или пътища и тол система", попита Нинова.
„Говориха лекарите експерти, бюджетарите експерти, говорихме за емоции и надежди, но мисля, че е време да започнем и политически разговор по тази тема. Политиката по здравеопазването е наша работа. Производителите на новите лекарства щели да включат в своите програми тези пациенти? Както означава това на политически език? Българското правителство и държава се отказват от част от своите граждани. Това е отказ от политики, от грижа за част от българските граждани, което е и конституционно, и законно, и морално право на тези граждани“, заяви Нинова. По думите й може би е въпрос и на финанси.
„Чух много екзотичното определение „нов дизайн на планирането“, каквото и да значи това в бюджетирането и финансирането. Очевидно има пари за тези лекарства. Ако говорим за политика и държавничество, това означава, че трябва да подредим приоритетите. Кое е по-важното – да има здрави хора или пътища и тол система, или разходи за персонал в размер на 600 млн. лв. в Министерство на правосъдието? Кое е на първо място и кое на следващо?“, запита Нинова.
„Добре ще строите пътища, но няма да има народ заради демографска криза, заради това отношение към здравеопазването. Даваме възможност на магистрали и пътища, да дадем възможност на пациентите. Питаме се защо се предпочита едното, а не другото - защото през това финансиране може да се краде, да се взимат комисионни, от пътища, от проекти, а от хората не може да се краде“, добави тя. Според нея, ако се ограничават частниците да откриват нови болници, това е противоконституционно.
„А ако се налага мораториум на внос на лекарства това не е противоконституционно. Днес освен експертен и финансов разговор, изпитание пред нас ще бъде да проведем политически разговор. Дали при решаването на въпроса ще бъдем държавници?“, каза още Корнелия Нинова.