Кралица Елизабет II – вечното присъствие в един променящ се свят

СВЕТЪТ ДНЕС

Кралица Елизабет II – вечното присъствие в един променящ се свят

10962
на 21.04.2016
Кралица Елизабет II – вечното присъствие в един променящ се свят
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Въпреки че кралица Елизабет II вижда по време на своето управление залеза на Британската империя и скандалите, в които потъва нейното семейство, може да се каже, че тя ще отбележи 90-я си рожден ден в добро здраве.

препоръчано

След повече от 64 години на трона кралицата е една от най-известните и уважавани жени в света и за нея може да се каже, че „въплъщава историята на 20 век“, смята историкът Кейт Уилямс.
Елизабет, която рядко може да бъде видяна без шапка и чанта – нейните запазени марки - се е срещала с някои от най-значимите фигури през последните десетилетия – от първия индийски премиер Джавахарлал Неру до японският император Хирохито, а иконата на южноафриканския апартейд Нелсън Мандела я нарича „моята приятелка“.

В същото време нейното управление обхваща в себе си паметни моменти от историята като строежът и бутането на Берлинската стена. За годините си на трона тя става свидетел и на рухването на викторианската Британската империя до само няколко останали парчета от нея.

Въпреки това дори и в най-отдалечените краища на света „когато хората говорят за кралицата, почти винаги имат предвид нашата кралица“, казва Джон Мейджър – един от 12-те премиери на Великобритания, заемали поста по време на нейното управление. 

У дома династията Уиндзор оцелява насред трусовете през 90-те с кралските разводи и смъртта на принцеса Даяна, като в същото време печели цяло едно ново поколение от привърженици заради своите млади наследници принц Уилям и неговата съпруга Кейт. И въпреки че слабото републиканско движение във Великобритания заклеймява политическа система, базирана на наследствени привилегии, подкрепата за монархията запазва високите си 76%, сочи допитване наскоро.

Издигането на Лилибет

Елизабет Александра Мери Уиндзор, известна и като Лилибет, е родена на 21 април 1926 г. без изобщо да очаква, че ще стане кралица. Нейната съдба обаче се променя драматично, когато бездетният й чичо Едуард VIII абдикира през 1936 г., за да се омъжи за два пъти развежданата американка Уалис Симпсън.

Бащата на тогавашната принцеса Елизабет поема короната като Джордж VI и Лилибет изведнъж се оказва наследница на трона. На своя 21 рожден ден тя дава обет до края на живота си да служи на родината, без да знае, че той ще бъде подложен на сериозно изпитание по-бързо, отколкото самата тя очаква.

Нейният баща умира внезапно през 1952 г. на 56-годишна възраст и Елизабет става кралица на крехката възраст от 25 години. По това време тя е омъжена за Филип – неин далечен братовчед, който тя описва като „моята сила и опора“. Двамата имат четири деца – Чарлс (роден 1948 г.), Ан (1950 г.), Андрю (1960 г.) и Едуард (1964 г.). 

Ролята на кралицата в британския обществен живот е предимно церемониална и тя трябва да остане над дрязгите на политическия живот. По време на нейното управление „мадам“, както е наричана от своите поданици, има власт над 53-членната британска Общност на нациите, в която влизат 15 бивши колонии, в които тя все още е суверен, като Австралия и Канада. 

Идването на „аnnus horribilis“

Управлението на Елизабет II е белязано от много спадове и върхове. През 1981 г. нейният син и наследник Чарлс се жени за Даяна на приказна сватба, която обаче бързо се превръща в кошмар, независимо от раждането на двамата им сина Уилям и Хари. Кралицата определя 1992 г. за своя „аnnus horribilis“ - ужасна година, след като браковете на три от децата й Чарлс, Ани и Андрю се провалят, а дворецът Уиндзор е тежко опожарен.

През 1997 г. Елизабет става обект на всенароден гняв след внезапната смърт на Даяна при катастрофа в Париж. Кралицата е обвинявана за това, че е извън досег със света заради това, че е останала затворена в дома си в Шотландия, докато тълпи от опечалени са се събирали в Лондон.

Въпреки това през двете десетилетия след това имаше впечатляващ обрат за монархията. Кралицата намали двойно бюджета на двореца, а сватбата на Уилям през 2011 г. за Кейт Мидълтън – която няма благородническа титла, помогнаха за създаването на образ на една по-модерна монархия.

В момента Чарлс (67 г.) заема нейното място при публични мероприятия, въпреки че според експерти Елизабет II най-вероятно ще остане на трона до края и няма да последва примера на своите холандски и испански кралски връстници, които абдикираха.

През времето на своето управление Елизабет е посетила 117 държави, позирала е за 139 портрета и е изнасяла хиляди речи, въпреки че нито веднъж не е давала интервю. 

Нейният личен живот остава мистерия, с изключение на любовта й към кучета (през годините тя притежава над 30 коргита) и конете - тази любов е добре документирана. Кралицата и до сега продължава да язди и чете съветите за състезания с коне на вестник „Рейсинг поуст“, а любимото й питие е силен коктейл с аперитив „Dubonnet“ и джин. 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 май - Близнаците да си наложат спокойствие, Козирозите да се пазят от скандал с брачната половинка САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 май - Близнаците да си наложат спокойствие, Козирозите да се пазят от скандал с брачната половинка
ПИК TV x
Проф. Антоанета Христова с ЕКСПЕРТЕН АНАЛИЗ пред ПИК TV: ГЕРБ, ДПС и ППДБ потискат кампанията, защото разчитат на твърдите си ядра! Нови компромати - в седмицата преди вота (ВИДЕО) Проф. Антоанета Христова с ЕКСПЕРТЕН АНАЛИЗ пред ПИК TV: ГЕРБ, ДПС и ППДБ потискат кампанията, защото разчитат на твърдите си ядра! Нови компромати - в седмицата преди вота (ВИДЕО)
ново
Днес: 46
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК