Красен Станчев: Кабинетът ще си отиде, когато съвсем обърка нещата в енергетиката
Опитът да се намали цената на тока ще доведе до сериозни негативни последици
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Управляващите ще си отидат, когато успеят да объркат изцяло енергийната система. Това заяви икономистът Красен Станчев, цитиран от Дарик радио. По думите му това е една от задачите на ДПС и Коалиция за България - доказателство за това е решението на правителството да намали цената на тока, което обаче ще доведе до сериозни последици върху енергетиката ни.
"Ситуацията в Народното събрание днес и в последните две-три седмици се обяснява не с това, че има 120 на 120 гласа и не с това, че Волен Сидеров държи ветото върху кворума на парламента. Ситуацията се обяснява с това, че това ад-хок (създадено за конкретен поеод - бел.ред.) мнозинство ще трябва по някакъв начин да свърши определена работа. Част от тази работа е блокирането на Набуко - Запад", коментира Станчев. По думите му следваща задача на това мнозинство е допълнително да обърка нещата в енергетиката: "Това става по няколко линии, вижда се много добре и по мерките, които се взимат, уж за поевтиняване на енергийния микс".
Станчев обърна внимание на още един фактор: "След като се изпълни тази задача - тоест допълнителното влошаване на нещата в енергетиката - това ад-хок мнозинство ще си тръгне. Дали ще бъде веднага или с известно закъснение, е въпрос на тяхно решение".
Енергийният експерт Илиян Василев подчерта, че зависимостта на България от Русия в сферата на енергетиката се увеличава. Според експертите от Центъра за изследване на Балканския и Черноморския регион страната ни трябва да заложи на собствени източници на газ и да не пренебрегва възможностите, които предоставя проектът "Набуко - Запад".
"От 2005 до 2011 година България е увеличила зависимостта си от руски газ от 81 на 85%, Румъния се движи около 26-27%, тоест около две трети от природния газ тя вкарва от Русия - има собствено производство и вече има интерконекторна връзка с Унгария, през която може да има друг газ. От всичките страни най-потърпевшият обект е Унгария", коментира Василев.