Красимир Каракачанов ексклузивно пред ПИК: Връща ли се казармата, възможна ли е коалиция с БСП и как ще играят патриотите на президентския вот!

Интервю

Красимир Каракачанов ексклузивно пред ПИК: Връща ли се казармата, възможна ли е коалиция с БСП и как ще играят патриотите на президентския вот!

41624
на 08.07.2016
Красимир Каракачанов ексклузивно пред ПИК: Връща ли се казармата, възможна ли е коалиция с БСП и как ще играят патриотите на президентския вот!

Последвайте ни в Google News Showcase

Казармата се връща!? Това е новината от последните дни или поне още на хартия. Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов иска да се върне задължителната военна служба, която според него трябва да е 6 месеца, а за целта не са нужни нито много пари, нито нови бази, а просто желание, вглеждане в бъдещето и най-вече приоритет да е националната сигурност. За това дали е възможно в България да има отново казарми, защо са необходими и как вървят разговорите за президентска двойка с БСП и патриотичните партии потърсихме лидера на ВМРО и зам.-председател на Народното събрание Красимир Каракачанов.

препоръчано

Интервю на Гергана Танева

- Г-н Каракачанов, вече внесохте официално предложение да се върне казармата за срок от 6 месеца. Как смятате да стане това при положение, че базите за наборните войници ги няма и са разбити?

- Ако подобни текстове бъдат приети, на всеки трябва да е ясно, че те няма как да влязат в сила от следващия месец. Говорим за неща, които може да се случат примерно през 2018 година. Тъй като има много работа, която е занемарена през последните години и не е вършена. Има действащи казарми, в които служат така наречените професионални войници. Част от наборните войници могат да служат и там. Факт е, че доста от казармите са разрушени, но има и казарми, които са запазени, консервирани са и дори се охраняват. Трябва им един ремонт разбира се, защото те не са ползвани през последните 7-8 години. Но тъй като не става въпрос за повече от 15-20 хиляди човека на набор, а не както беше на времето по 70 хиляди души при 2 годишна служба, не става въпрос за нещо огромно и голямо.

От финансова гледна точка също е абсолютно поносимо, това са разчети, които са взети от военното министерство, 400 лв. месечно. Един кадрови войник в момента струва на държавата 1200 лв., а един бежанец струва между 1200 и 1300 лв. Тук не става въпрос за някакви грандиозни проблеми, а въпрос на желание.

- Защо според вас е необходимо връщането на казармата?

- Истината е, че светът става все по-размирен. Имаме армия, която е в момента от 16 хиляди души. За огромно съжаление, не малка част от тях са отишли, защото не са могли да си намерят друга работа. И както виждаме, при първата възможност да избягат от там, те го правят. Ако вземете справка от Карловското поделение и видите колко рапорта има за напускане за последните 5-6 месеца, откакто започна да работи военно-промишленият комплекс в Казанлък, тъй като там дават заплати над 1000 лв., има масови рапорти за напускане и отиват там, защото има по-добро заплащане. Ние не можем да разчитаме на това, ако някой е дошъл за пари да служи в армията - т.е. това не му е призвание, ами просто защото няма друга работа в момента.

Преди 8 години аргументите бяха, че ще спрем военната служба и ще изградим професионална, добре платена, оборудвана, модерна армия. Нито е модерна, нито е обучена, нито оборудвана, най-малко пък добре платена. Има един факт, който не трябва да пропускаме. В Конституцията пише, че "Защитата на отечеството е въпрос на дълг на всеки български гражданин". Тоест, ако ние бъдем провокирани и трябва да воюваме, ние трябва да мобилизираме младите хора над 18 годишна възраст. Само че те ще се окажат едно елементарно пушечно месо. Само защото нямат абсолютно никаква военна подготовка. А за подготовката на един войник, който го вземаш от училище или от улицата, за да стане годен да изпълнява военна служба, са необходими минимум 4 месеца. Но не дай, Боже, ако сме във военна ситуация, ние няма да имаме тези 4 месеца и ще трябва да пращаме едни пушечни меса в униформи. Не е ли по-скъп човешкият живот, отколкото да се стискаме за 100 млн. лв.

- Преди да махнат казармата, тези, които учеха висше образование бяха освободени от казарма и я изкарваха доста по-късно, понякога успяваха да я пропуснат. Как предлагате да става това сега, ако предположим, че текстовете бъдат приети?

- Това е въпрос вече на прецизиране. Естествено, че трябва да се помисли кой е по-добрият вариант, защото става въпрос за 6 месеца, а не за година или две, както беше преди. Дали да учи и след това да служи или да си изкара шестте месеца и след това да учи. Това трябва да се прецени и на този етап не се наемам да кажа кой е по-добрият вариант. Тук има и друг момент, нали все пак трябва да рекрутираме и сержантски и офицерски състав. Това може да стане именно от тези по-грамотните хора, студенти или завършили висше образование.

За съжаление в България има една група хора – политици, които ми говорят едни красиви евроатлантически приказки, само че нещата не са така, както те ми го говорят. И го виждаме вече четвърт век.

- Срещнахте ли подкрепа от други партии?

- Когато съм разговарял с колеги от комисията по-отбрана, може би един или двама са казвали, че трябва да се помисли, но голяма част от тях са "за". Тъй като в тази комисия са хора, които имат представа от армия, какво е нейното състояние и голямото значение на националната ни сигурност. Но най-малкото, което ще се направи, и моите очаквания са за един сериозен дебат по темата, нека все пак да преценим кое е по-важно, да обучим младите хора или да ги оставим да бъдат неподготвени, ако не дай, Боже нещо се случи да даваме и ние абсолютно ненужни жертви.

- Само преди дни излязоха резултатите от референдума на БСП за коалиционни партньори за президентските избори. От всички патриотични партии ВМРО има най-много симпатизанти след левите поддръжници. На какво се дължи това според вас?

- Това, което ВМРО говори и прави вече 20 години е, че държавата не може да бъде разсеяна на леви и десни, че политиците не е важно дали са сини или червени, а е важно дали са почтени и компетентни, или крадливи и некомпетентни. Всичките ни патриотични инициативи и политики, които сме правили от ВМРО са оценени от членовете на БСП, както и от членове на десни партии. Социологическите проучвания, още от много време насам показват, че ВМРО е най-желаният партньор за коалиции на всички партии. Това се дължи на факта, че ние сме ясно, предвидими, принципни и това се оценява.

- Да приемем ли в такъв случай, че ако издигнат вашето име за кандидат-президент, БСП ще ви подкрепи?

- Едва ли трябва да очакваме точно това. Тяхното проучване показва, че членовете на БСП просто ни приемат за нормален политически фактор. И ние това сме го казвали винаги, че трябва да има диалог.

- Патриотите ще издигат ли своя кандидатура?

- Това е моята идея, но ще стане ясно. Патриотичният фронт, заедно с други патриотични и национални формации да издигнат своя кандидатура. Защото това пространство най-накрая трябва да заяви, че е единно, работи и мисли за интересите на България.

- Вчера се чу упрек от страна на премиера Борисов, че партиите "абдикират" от тези избори, защото оставят на друг да реши кандидат президентската двойка, правят се коалиции и в крайна сметка не се знае от коя партия са кандидатите?

- А ГЕРБ защо направиха коалиция за съставяне на правителство. В политиката влизаш, за да търсиш най-доброто за хората. За тази цел търсиш формации и хора, които са подходящи. Всичко друго са клишета.

- Какви са отношенията ви с новия лидер на БСП Корнелия Нинова?

- Нормални колегиални отношения. Познаваме се много преди тя да стане лидер на БСП и имаме нормални отношения.

- Тя неведнъж в свое интервю е казвала, че бъдещият президент трябва да бъде патриот.

- Това е задължително според мен. Имаме си президент, който е евроатлантик и виждаме отношението на хората. Естествено, че трябва да е патриот, политик, държавен глава, който може да казва "не", когато това не е в интерес на България, а не само да папагалства с някакви клишета за евроатлантическа солидарност. Къде беше евроатлантическата солидарност на няколко големи и богати европейски държави, когато ни натиснаха по икономически причини да закрием 3-4 блок на АЕЦ Козлодуй. Те проявяваха ли солидарност и разбиране, че България с евтин ток от Козлодуй подпомага бедните хора в България и икономиката ни. За каква солидарност говорим тук!?

- В тази връзка, вчера Борисов заяви, че се обмисля евентуално събуждане на проекта "Белене". Какво мислите по този въпрос?

- Идеята е разумна и аз винаги съм бил за това да се развива енергетиката в България. Не съм приемал това ние да не реализираме големи проекти, защото това не се е харесало на американците, на европейците или пък на руснаците. Всеки трябва да си гони своите интереси. Сега кой ще плати цената от загубата за Белене или цената на реактора. Ще дойдат ли тези същите да кажат от солидарност: "вижте сега, ние ви накарахме да направите Белене, хайде сега ние ще платим всичко и гражданите ви няма да ощетени". Не чувам никой да го казва, нито от САЩ, нито от Брюксел. Ние трябва да гоним нашия интерес, а не да бъдем мекерета или маши на чужди интереси.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 май - Близнаците да си наложат спокойствие, Козирозите да се пазят от скандал с брачната половинка САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 май - Близнаците да си наложат спокойствие, Козирозите да се пазят от скандал с брачната половинка
ПИК TV x
ПЪРВО В ПИК! Слави събра 1000 души на среща в Пловдив (ВИДЕО/СНИМКИ) ПЪРВО В ПИК! Слави събра 1000 души на среща в Пловдив (ВИДЕО/СНИМКИ)
ново
Днес: 4
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК