BG EN

Кредитният милионер и президент на БФС Христо Данов си отиде в нищета, болен и разорен, изоставен от роднини и съдружници

Футбол

Кредитният милионер и президент на БФС Христо Данов си отиде в нищета, болен и разорен, изоставен от роднини и съдружници

302682
на 11.11.2020
Кредитният милионер и президент на БФС Христо Данов си отиде в нищета, болен и разорен, изоставен от роднини и съдружници
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Президентът на БФС от славното американско лято и бивш банкер Христо Данов, който си отиде в сряда сутринта на 66-годишна възраст, е страдал от неприятно заболяване, за което самият той е избягвал да говори, научи ПИК. По медикаментите за лечението му заминавала цялата му пенсия в размер на 250 лева.
Последните си години Данов, който бе един от основателите на Агробизнесбанк и в последствие бе разследван и оправдан за фалита й, изживял скромно и "на ръба", след като загубил всичките си бизнеси, а много хора, които му се пишели приятели, му обърнали гръб.

препоръчано

През 2007 г. Пловдивският окръжен съд оправда Данов по делото за източването на "Агробизнесбанк". За разлика от него съдружникът му Христо Александров-Салфетката, бе осъден на 3.5 години затвор, а членовете на управителния съвет Гинко Ализотов, Петър Нейчев и Деню Каназирски - на 4 години затвор. След края на процеса Христо Данов опитал няколко бизнеса. Имал сграда с най-луксозните офиси по онова време.

В края на 90-те години тогавашният депутат Александър Каракачанов бе инциатор на законопроект за разкриване на кредитните милионери, а след приемането на закона БНБ изготви списък с всички фирми-кредитни милионери и го разпространи на медиите. В него освен Илия Павлов, Веска Меджидиева, Емил Кюлев, попадна и пловдивският банкер Данов.

"Имах и заведение, инвестирах в земеделие. После опитах да разширя бизнеса, като закупих с кредит при много тежки условия оранжериите в село Баня. Имах и проект по селската програма. Изплащането на субсидията обаче се забави с години, а лихвите в банката бяха огромни. Подлъгаха ни и с възможността да се използва топлата вода от изворите в Баня за отопляване на оранжериите. Пазарът на зеленчуци също се оказа много труден в конкуренцията с контрабандния внос и нелоялните търговци. В резултат оранжериите фалираха, а заедно с тях от банката ми взеха всичко. Днес живея сам в единственото си жилище и се боря с неприятна болест. Това е истината", призна преди две години Данов, в едно от последните си интервюта за сайта "Марица".

Пенсията си от 250 лева не му стигала до никъде. Лекарствата за заболяването му били много по-скъпи от сумата, която получава от държавата. "Взимам скъпи лекарства и добре, че са приятелите. Между другото сега разбрах смисъла на онази фраза, че истинските приятели се разпознават не от върха, а когато паднеш от него. Между другото повечето от тях са свързани със спорта - момчетата от великото американско лято и няколко други бивши спортисти или спонсори на клубове. Няма ги роднините, няма ги и бившите съдружници и партньори", жалвал се е Данов.

Приживе и в най-славните си години, той бе сред желаните събеседници за интервюто на спортните медии и телевизии. През неговото управление начело на БФС, четата на Димитър Пенев постигна най-големия успех в историята на българския футбол, който топли феновете вече 26 години и който едва ли някога ще постигнем отново - четвъртото място на Световното първенство в САЩ през 1994 г.

"Спомням си по време на Световното как бях намерил начин да надъхам Стоичков преди всеки мач. Христо не обича да губи в нищо и това бе козът ми. В автобуса на път към стадиона за мачовете, двамата на първата седалка играехме с банкноти "чифт-тек". За да спечели Стоичков, аз бях разделил банкноти от по 100 долара - четните в левия джоб, а нечетните в десния. В зависимост от отговора му, вадех банкнотата от точния джоб. Христо не загуби нито веднъж преди мач", разказвал е Данов.

Отново със Стоичков в Америка избухва голям скандал, който никой от нашата делегация не очаквал. Камата имал личен договор с "Кронос" и настоял да играе с техни бутонки. "Беше навил още 4-5 души да ритат с "Кронос". Той обаче присъстваше на световното като български национал, а ангажиментът ни беше да играем с "Адидас". Стоичков се оправда обаче, че с германските изделия не се чувства добре. Решихме проблема така - администраторът Сашо Динев намаза обилно обувките му "Кронос" с вакса и сложи лепенки на "Адидас". С такива обувки Стоичков стана и голмайстор на първенството", разкривал е тайните на успеха Христо Данов.

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството
ПИК TV x
ЕДИНСТВЕНО В ПИК TV! Виктор Димчев: ППДБ си смениха дилъра, казва се Румен Радев. Готви се гражданска война с кръвопролития и жертви. Кандидатите на ГЕРБ за Дондуков 2 може да са само Христо Стоичков и Лили Иванова (ВИДЕО) ЕДИНСТВЕНО В ПИК TV! Виктор Димчев: ППДБ си смениха дилъра, казва се Румен Радев. Готви се гражданска война с кръвопролития и жертви. Кандидатите на ГЕРБ за "Дондуков" 2 може да са само Христо Стоичков и Лили Иванова (ВИДЕО)
ново
Днес: 97
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК