ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Траурните паркове в Пловдив са отеснели, свободните терени, отредени за гробните полета, свършват. А един от най-големите проблеми, пред който е изправена местната власт, е отчуждаването на имоти. Тежката и непопулярна задача е неотложна, за да не се стигне до резил - вторият град в България да няма къде да погребва починалите.
В Централния траурен парк от края на миналия век няма свободни терени, нито възможност за разширение и погребения се извършват само в стари гробове, каквито близките на покойниците имат.
Същата ситуация е и на Драганови гробища на бул. "Александър Стамболийски". До краен предел са запълнени парковете в Прослав и Коматево.
Почти изцяло е запълнено най-голямото гробище - на Рогошко шосе, което погълна огромното пространство от близо 500 дка., пише за кризата "Марица“.
Земите в съседство с гробищата са частни и собствениците имат интерес да ги спазарят изгодно, включително чрез обжалване в съда, който обикновено завишава цената, определена от лицензирани оценители на Общината. Преди три години за отчуждаване бяха обявени два имота на Рогошко шосе, единият с площ 5000 кв. м за 153 450 лева, вторият - за 104 346 лева за 3400 квадрата, или приблизително по 30 лв./кв. м.
След резкия скок на инфлацията цените ще са двойни. Частниците са наясно, че местната власт е притисната до стената, защото трябва, макар и срещу повече пари, да придобива терени, при това тези, които се намират на границата с вече запълнените гробни полета.