ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Китайските компании прекратиха през август вноса на нефт от САЩ в очакване на новите 25-процентни мита. Освен това онези компании, които купуват ирански нефт, вече използват танкерите на иранската National Iranian Tanker Co (NITC). По този начин китайците се опитват да осигурят безпроблемни доставки на нефт на фона на въведените американски санкции срещу Техеран, съобщава Eadaily.
По-рано Пекин обеща на Вашингтон да не увеличава количествата закупен нефт от Иран, но отказа да ги прекрати напълно. През ноември пък влиза в сила забраната в САЩ да се купува нефт от Иран и много страни, например Южна Корея, започнаха да съкращават значително доставките на "черно злато" от ислямската република.
Както съобщават източници на Ройтерс, китайската компания Zhuhai Zhenrong Corp and Sinopec Group вече използва танкерите на Националната иранска нефтена корпорация по дългосрочен договор. Zhuhai Zhenrong Corp and Sinopec Group е най-големият в Азия преработвател на петрол. Иран ще покрива всички загуби и рискове по доставките на нефт до Китай.
През юли всичките 17 танкера, доставили нефт в Китай, са били управлявани от иранската NITC. Те са доставили в Китай 23,8 млн барела нефт — с 4 млн барела повече от юни. Това означава, че на ден са доставяни 767 000 барела. През миналата година Китай е внасял от Иран средно по 623 000 барела на ден.
В същото време китайските компании през август са прекратили доставките на нефт от САЩ, като през юни вносът е бил около 300 000 барела дневно. И макар че Пекин засега отлага въвеждането на 25-процентно мито върху вноса на нефт от Америка, търговците се боят, че това е временна отсрочка. А прекратяването на доставките позволява на компаниите да избегнат ситуацията, когато митата бъдат наложени, а танкерите вече са на път.
Както отбелязва Ройтерс, китайските компании заместват вноса на нефт от САЩ с внос от Близкия изток, Западна Африка и Латинска Америка. При това най-големият доставчик на "черно злато" си остава Русия. По данни на митническата статистика през 2017 г Русия е внесла в Китай почти 60 млн тона нефт — малко повече от 14% от общия внос.
Експерти смятат, че налагането на мита върху вноса на американски нефт е напълно реално, тъй като Китай няма да пострада от прекратяване на доставките. Те са достатъчно диверсифицирани и голям дял от вноса се пада на стради като Саудитска Арабия, Ирак, Ангола и др.