ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Скандалното разкритие на актрисата Диана Димитрова за нанесения ѝ побой от колега, продължава да предизвиква интерес в медийното пространство.
Първо, Димитрова хвърли бомба в социалните мрежи с новината, че преди пет години е била заплашвана, блъскана и удряна от друг актьор по време на снимки. Твърдението си тя придружи с няколко селфита, направени от нея след инцидента. Последваха още нейни постове и интервю в предаването „120 минути”, в което тя описа разигралата се сцена, но не посочи името на виновника. Не даде и категоричен отговор на въпроса, който няколко пъти водещият ѝ зададе - защо 5 години е мълчала.
„Той ме изрита с цялата мъжка сила, която имаше, в лицето с мъжка обувка. Това беше стабилен шут в лицето. Блъсна вратата, псувайки ме за произхода ми и “поздравявайки” моите родители, специално майка ми. След 15-20 секунди дойдоха трима души и ме намериха в това състояние. Беше обявена обедна почивка”, сподели Диана Димитрова в социалните мрежи.
Разкритията на актрисата разбуниха духовете в социалните медии, разделяйки настроенията в тях на два полюса. Докато едни я поздравиха за смелото ѝ решение, други я нападнаха с критики, обвинявайки я в желание за мъст и реклама.
След кръстосания огън между актрисата и журналиста Явор Дачков, в който двамата си размениха не особено мили слова, върху нея се изсипаха и други осъдителни коментари от известни и неизвестни люде.
Ред дойде и на криминалния психолог Тодор Тодоров*, който говори пред TrafficNews за случилото се. Базирайки се на анализите на цялата ситуация, които прави с екипа си, според него везните никак не накланят в полза на актрисата.
"Според експертите в нашия екип, това интервю е до известна степен манипулативен, до известна степен агресивен опит за реклама. Не може в интервю, в което тя говори за преживяно насилие, да донесе детски книжки, които е написала, което само по себе си е неприкрита и непохватна реклама. Контекстът не предполага говорене за детски книжки", отбелязва той пред водещия Светослав Иванов. "...контекстът не предполага и реклама на предстояща изложба. В общи линии това не е интервю за насилие и превенция на насилието, нито за подкрепа по толкова наболяла тема за обществото, а по-скоро АЗ-излияния с цел реклама", добавя експертът.
Според психолога Диана Димитрова има склонност да преекспонира, което ясно личи от вербалните ѝ и невербални прийоми, с които актрисата си служи, а те по никакъв начин не си кореспондират - ясен признак, че даден човек не говори истината.
"Когато един човек не отговаря директно на въпросите, а използва препратки, отговаря на въпроси, които на практика не си му задал, това много често е индикатор, че той прикрива значима информация", допълва още специалистът.
Според Тодоров проблем е и фактът, че актрисата не назовава името - нещо, което, по думите му, не е характерно за жертвите на подобен вид агресия срещу тях.
Закъснелите признания на Димитрова пък той си обяснява с това, че е възможно наскоро да е имало нещо, което се е явило като "пусков механизъм" или да е възникнала някаква цел, за постигането на която човек прибягва до подобни публични разкрития, представяйки се в ролята на жертва. "В интервюто водещият зададе въпрос за генезиса на агресията, но не получи отговор. Човек обикновено избягва отговорите на въпросите, когато се опитва да прикрие значима информация", анализира още експертът поведението на актрисата пред камерите.
По случая все още няма официално съобщение, тече разследване.
* Тодор Тодоров е криминален психофизиолог. Между 1999 г. и 2012 работи в сектор „Криминална психология” на Института по психология–МВР, като от 2009 до 2012 е началник на сектора. Експертът има дългогодишен практически опит в областта на психологичното профилиране на неизвестни извършители на тежки криминални престъпления, преговори в ситуации с взети заложници, кризисни интервенции, овладяване на критични ситуации с лица, заявили суицидни намерения, анализ на писмени, аудио и видео източници, поведенчески анализ, изготвяне и защита на съдебно-психологични експертизи. В момента е начело на консултантска компания , която предлага полиграфски изследвания и обучения в сферата на психологията.