Криминалният психолог Росен Йорданов безпощаден към уличните акции: Мазохистичното поведение е това, което води до един очакван провал! Стига се до състояние на подмяна на реалността

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Опасявам се, че протестите отново следват една мазохистична траектория на развитие. Мазохистичното поведение е това, което води до един очакван провал. Така психологът Росен Йорданов коментира уличните акции и ситуацията около тях.
„Самият страдащ черпи странични ползи, но основната цел не е постигната – анализира Йорданов. - Живеем в посттравматично общество. Винаги се започва с една еуфория. Има една енергия, виждат се симпатичните лица на протеста. Следват антисоциални явления дали с провокативни групи или стари лица, които опитват да яхнат или овладеят протеста. Следва един период на компулсивно инатливо присъствие, за да се стигне до мазохистичен триумф и да се върнем към депресивните разбирания – ние нямаме късмет, не сме народ. Да направим онези неприятни за националния дух и самосъзнание изводи, които ще ни върнат в изходното положение.
Истинското, рационалното поведение, като общество преминаване през етапи на съзряване. Зрялото поведение изисква да извършваш действия, които стигат до определена цел. Истинската цел е да отидеш на избори и там да пренаредиш картината. Когато един протест не постига тези цели и промяната, за която претендира, заради това казвам, че е мазохистичен. Стига се до състояние на подмяна на реалността”.
Йорданов анализира и поведението на президента Радев.
„Всичко около Радев показва ясно нещата – каза психологът. - Във всяка една ситуация, в която се развива тази изява на националния дух, винаги има хора, които се облизват отстрани и искат да се възползват, но хората показват, че не приемат това лидерство. Президентът страда от същия проблем, от който страда и Борисов – не ни харесва как се държиш и какво правиш. Масовият протест не може да приеме това лидерство. Кой е той – борец срещу мафията или какъв? Кой си ти и какво стои зад тебе? Какви ценности изповядваш и какви възгледи имаш за живота? Повечето политици не разбират тази легитимност. Липсва им онази разпознаваемост, която да ги направи легитимни за хората”.

