Ще трябва да свиквам с упражненията на медиите, каза външният министър
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Не сме променяли позицията (доколкото е имало позиция), настоявах за още доказателства". Това коментира ексклузивно за ПИК министърът на външните работи Кристиан Вигенин по повод официалното становище на София за ливанската радикална шиитска групировка „Хизбулла“.
Коментарът идва три дни, след като неназовани български дипломатически източници в Брюксел (тоест подчинени на външния министър) заявиха, че България има нови доказателства за участието на „Хизбулла“ в атентата в Бургас - разследващите са открили, че човек на групировката им бил собственик на принтера, използван за направата на фалшиви документи на терористите. Българският представител казал на среща в Европейския съюз (ЕС), че кабинетът ни ще подкрепи „всякакво единодушно решение“ за това дали „Хизбулла“ да се включи в "черния" списък на терористичните организации, писа Еврейската телеграфна агенция (ЕТА), цитирана от БТА.
Шефът на МВнР очевидно обаче не е на една и съща позиция с подчинените на посланика ни към ЕС Димитър Цанчев, който е силно подкрепян от другия политически лагер – този на президента Росен Плевнелиев. „Изработихме съгласувана между всички институции позиция, изисках и получихме забавена правна помощ, което направи нещата по-солидни“, коментира по този повод пред ПИК министър Вигенин.
Първият ни дипломат не пропусна да упрекне и медиите ни, които по думите му не са били много коректни по казуса с "Хизбулла" и непркъснатото променящите се позиции на София напоследък (кабинетът на ГЕРБ, както и служебният премиер Марин Райков бяха "за" признаването на "Хизбулла" за терористи). "А с упражненията на медиите ще трябва да свиквам...", каза той. Запитан дали „упражнение“ е и материалът на ЕТА, външният министър бе лаконичен: „За ролята на чуждите медии ще говорим допълнително“.
Както писа Кристиан Вигенин в профила си в социалната мрежа Facebook ("Фейсбук"), в момента той се намира в Люксембург: „Започва първото ми участие в Съвета по външните работи на ЕС. В дневния ред са Източното партньорство, Близкоизточния мирен процес, Афганистан, Западните Балкани и др.“
Не е изключено обаче днес отново да се постави въпросът за „Хизбулла“ в преговорите на министрите от ЕС, тъй като до края на юни Брюксел трябва да реши дали да включи ливанската групировка в черния списък, както е направено с полулегалната палестинска „Хамас".