КРУТИ МЕРКИ: Провериха 10 000 фирми заради COVID-19 - над 58 000 са нарушенията в условията на труд
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
10 000 фирми у нас са били проверени от ИА Главна инспекция по труда заради пандемията с коронавирус у нас. За деветте месеца на 2020 г. инспекторите по труда са извършили 27 310 бр. проверки в 23 060 предприятия с над 1 млн. заети в тях. При 10 800 бр. проверки акцентът при контрола е бил върху създадената организация за прилагането на противоепидемични мерки в предприятията. Това съобщиха от ИА Главна инспекция по труда.
Всяка пета от проверките пък – или близо 5000 инспекции, са по сигнали на граждани, като в условията на кризата от коронавируса най-често те са свързани със заплащането на труда. Инспекторите са констатирали 112 500 нарушения при проверките, от които свързаните с безопасността и здравето при работа са 58 280 бр., а с осъществяването на трудовите правоотношения – 53 780 бр. За всяко установено нарушение се прилагат мерки за отстраняването му, разясняват още експертите от ГИТ. Административнонаказателна отговорност е потърсена за 5645 бр. от установените нарушения.
В 4400 случая актове са съставени за нарушения, свързани с изпълнението на трудовите правоотношения – работа без трудов договор, по заплащането на труда, които отнемат социални и осигурителни права на работещите. Случаите на работа без трудов договор са 1888 бр. За това нарушение законодателят е определил, че не може да бъде маловажно, поради това се търси административнонаказателна отговорност при всеки установен случай. Освен че се налага санкция, не по-малка от 1500 лв., работодателите, наели незаконосъобразно работници и служители без трудови договори, губят право да участват в обществени поръчки в следващите три години, както и право на подпомагане по мерките за преодоляване на последиците от кризата, предизвикана от коронавируса.


