BG EN

Кунева: Интеграцията на мигрантите, оставащи в България и Гърция, да започне още в предучилищното образование

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

Кунева: Интеграцията на мигрантите, оставащи в България и Гърция, да започне още в предучилищното образование

6121
на 22.04.2016
Кунева: Интеграцията на мигрантите, оставащи в България и Гърция, да започне още в предучилищното образование
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Необходим е единен европейски подход за признаване на знанията, уменията и квалификациите на бежанците и мигрантите, които идват в Европа. 
Това важи както за завършените образователни етапи и степени на децата и младежите, така и за професионалните дипломи и квалификации на възрастните. Това заяви вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева на работно посещение днес в Атина, където се срещна с гръцкия си колега Никос Филис, съобщиха от МОН.

Двамата обсъдиха предизвикателствата, пред които са изправени страните членки и най-вече тези на първа линия по отношение на мигрантите. По думите на Кунева интеграцията на мигрантите, които остават в България и Гърция, трябва да започне още в предучилищното образование, защото и българският, и гръцкият са трудни и непопулярни езици, а знаенето на езика е ключово за социалното включване на бежанците. Тя посочи, че средства за образователна имиграция на лица, търсещи закрила, има по третата ос на Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж". 

Кунева и Филис обсъдиха също така възможността за взаимно използване на научната инфраструктура от учени на двете страни, особено в граничните райони. Ако съединим усилия и спестим средства от строеж на сградна инфраструктура, можем да инвестираме повече в закупуване на модерна техника и високи заплати за учените, посочи тя. Министър Филис обясни, че в момента в гръцкия парламент се обсъжда закон за научните изследвания и центрове, с който ще бъде регламентирано сътрудничеството с чужди институти. 

Вицепремиерът Кунева постави и въпроса за незавършената процедура на признаване на Варненския свободен университет от гръцка страна. Тя посочи, че българската Национална агенция за оценяване и акредитация е дала разрешение за откриване на университета, решението е одобрено от Народното събрание и той е напълно легитимен университет в системата на висшето образование в България. Меглена Кунева каза, че очаква в най-скоро време въпросът да бъде решен, за да може студентите да имат сигурност, че легитимните им дипломи ще се признават и от гръцка страна. 

препоръчано
Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството
ПИК TV x
ЕДИНСТВЕНО В ПИК TV! Виктор Димчев: ППДБ си смениха дилъра, казва се Румен Радев. Готви се гражданска война с кръвопролития и жертви. Кандидатите на ГЕРБ за Дондуков 2 може да са само Христо Стоичков и Лили Иванова (ВИДЕО) ЕДИНСТВЕНО В ПИК TV! Виктор Димчев: ППДБ си смениха дилъра, казва се Румен Радев. Готви се гражданска война с кръвопролития и жертви. Кандидатите на ГЕРБ за "Дондуков" 2 може да са само Христо Стоичков и Лили Иванова (ВИДЕО)
ново
Днес: 114
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК