Влизането в Арбанаси е достатъчно, за да се констатира, че това е място, пропито с историята, спомените и легендите на България. Място, с изключителна етнографска стойност и култура, от къщите и ландшафта му говорят вековете на българската традиция и обичаи, бит и национално самосъзнание.
Разпознаването на имението на футболната легенда Красимир Балъков е и трудна и лесна задача. То е издържано в същия стил, както и цялата фасада на Арбанаси. В него си личи почерка на немската школа, влюбена в детайлите.
Оградата е каменна, характерна за къщите на чорбаджиите от 19-и век. Вътре има огромен двор с поляна, басейн и две къщи. В едната живее семейството на Балъков, другата е за фамилията на брат му. Споменахме за детайлите, които на практика различават имението на бившия футболист от останалите. Поляната е перфектно подкосена, дърветата подрязани, всичко е педантично подредено и винаги си знае мястото. Няма нищо разхвърляно или попаднало случайно. Интериорът на къщите е издържан в автентичния етностил на 19-и век с резонните специфики на пейзажа. Високи каменни сводове, дърворезби, покривки са с национална украса.
„Тук е душата ми. Къщата е направена така, както чувствам историята и патриотичното”, обяснява Балъков. Стигаме до всекидневната, където се приемати гостите. В центъра е разположена огромна маса, патриархален тип, а зад нея стената представлява огромна картина на цар Калоян в етюд от покоите му.
„Ценя историята и уважавам миналото на България. Всъщност аз съм учил и история като висше. После обаче излязох в чужбина и прекъснах”, разказва Балъков.
Педантичността му относно стила си личи навсякъде в къщата. Интериорът не се нарушава от привнесени кичозни елементи, които изкушенията на богатството често натрапват. В съседство с всекидневната има огромна билярд маса и дартс, които обособяват къта за развлечения. На втория етаж са разположени стаите на семейството и хола, в който се гледа телевизия.
В подземния етаж се намира голямата гордост на Балъков – художествената му галерия, пълна с български шедьоври на изобразителното изкуство. Изключително е авангардисткото платно с жребец и красавица на неописуем фон. „Обичам изкуството и произведенията му, интересувам се от естетическите стойности на живота, лаконичен е великотърновецът. На следващия въпрос обаче той е още по-внимателен. Не мога да разкрия какви средства са вложени в къщите, откровен е Балъков. Той е единственият от четвъртите в света, който така и не се изкуши да развива бизнес на родна територия. Може би заради неизяснените правила и липсата на икономическа обосновка в българския бизнес. Така или иначе почти всички негови колеги вече се опариха от специфичните условия във финансовата конюктура у нас.
„Парите ми се управляват от специалисти в банки и фондове в Германия. Тук нямам бизнес”, разкрива Балъков. Но има палат, който наистина е направен със стил и сърце. „За съжаление много рядко идвам тук. Два-три пъти в годината за по няколко дни. Но когато дойда – за мен е истинско удоволствие. В това място съм оставил душата си”, споделя Балъков.