Лавров: Русия ще направи всичко, за да запази мира и стабилността в Арктика
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Русия ще направи всичко необходимо за поддържане на мира, стабилността и социално-икономическото развитие в Арктика. Това се казва в приветствието на руския външен министър Сергей Лавров към участниците в научно-практическата конференция за изменението на климата и размразяването на вечната замръзналост, публикувано в сряда на сайта на руското външно министерство.
„Комплекс от научни, икономически и политически фактори води до постоянно нарастване на вниманието на международната общност към Арктическия регион. Ние виждаме нашата задача да направим всичко необходимо за поддържане на мира и стабилността, повишаване на устойчивостта на околната среда и осигуряване на благоприятни условия за социално-икономическото развитие на арктическата зона на руската федерация“, каза още Лавров.
Лавров отбеляза, че един от начините за постигане на тази цел е установяването на взаимноизгодно международно сътрудничество в интерес на развитието на Далечния север с балансирана комбинация от социални, икономически и екологични аспекти.
„Това е един от приоритетите на руското председателство на Арктическия съвет, което приключва през май тази година“, подчерта Лавров.
Ръководителят на руското външно министерство обърна внимание, че променящият се климат е едно от най-сериозните предизвикателства на нашето време.
"Разглежданият въпрос е от особено значение за високите географски ширини. Важно е, че според наличните оценки скоростта на нарастване на температурата на въздуха в Арктика надвишава средното за света повече от два пъти. В резултат на това от размразяването на вечната замръзналост, рисковете за инфраструктурните съоръжения, създадени в региона, се увеличават. В същото време затоплянето улеснява навигацията по северните речни и океански пътища, разширявайки възможностите за доставка на стоки до труднодостъпни райони на Далечния север”.
Лавров увери, че руското външно министерство ще продължи да подкрепя установяването и поддържането на връзки между местната научна общност и чуждестранните партньори. „Днес това е особено актуално, като се има предвид, че по вина на отделни неприятелски настроени държави много канали за официална дипломатическа комуникация остават блокирани или ограничени до най-минималния набор от обсъждани теми“, добави Лавров.