BG EN

Ледените дни съсипаха кайсиевите насаждения в Силистренско

Региони

Ледените дни съсипаха кайсиевите насаждения в Силистренско

20235
на 28.02.2025
Ледените дни съсипаха кайсиевите насаждения в Силистренско
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Продължителните ледени дни с температури под нулата унищожиха почти 100% от кайсиевите насаждения в Силистренско. На места градусите достигнаха до –24. Щетите са в процес на установяване.Резултатите от ниските температури са трагични, коментира пред БНР Димитричка Търпанова, заместник-председател на УС на Добруджанския овощарски съюз:

препоръчано

"Много от сортовете кайсия са на 100% замръзнали. Проблемът е, че има замръзване и при крушата, и при ябълката. Реколта от череша и кайсия очакваме много малко да има. Младите градини, които са на 2-3 години, има вероятност да започнат да загиват след такива студове".

Няма застрахователно събитие, защото на този етап при трайните насаждения няма плод. При новосъздадените насаждения застрахователите ще платят посадъчния материал и градините, уточнява тя.

"Но за самата плодна пъпка и замръзването няма кой да обезщети производителите".

В началото на седмицата проф. Мария Димитрова, бивш дългогодишен директор на Опитната станция по кайсията в Силистра, е направила обследване. Тя разясни, че пробите са взети са от района на Тутракан и Ситово и не се ангажира да прави заключения за целия регион, но изразява предположение, че изводите са съотносими.

"Измръзването при кайсиите е между 95 и 100% - това е много високо измръзване. Не сме имали в близките години такива ниски температури към края на февруари. Кайсията има много по-кратък период на дълбок покой. Кайсиевите дървета бяха започнали вегетация и тези ниски температури ги съсипват".

Димитричка Търпанова подчертава, че в тази ситуация овощарите имат право на държавна помощ за пропаднали площи. Тя съветва стопаните да проверят градините си, за да получат от общинските служби протоколи за насажденията, тъй като това ще бъде информация, касаеща данъците.

"Това е изключителен форс мажор. Ние сме замръзвали на цвят, на плод, но такова дълбоко замръзване не сме имали скоро".

Очакванията са, че плодовете на пазара и тази година няма да са български, макар в Силистренска област да се отглеждат различни овощни насаждения, като само кайсиите са около 20 000 дка. Този път обаче виновна ще е природата.

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството
ПИК TV x
ЕДИНСТВЕНО В ПИК TV! Виктор Димчев: ППДБ си смениха дилъра, казва се Румен Радев. Готви се гражданска война с кръвопролития и жертви. Кандидатите на ГЕРБ за Дондуков 2 може да са само Христо Стоичков и Лили Иванова (ВИДЕО) ЕДИНСТВЕНО В ПИК TV! Виктор Димчев: ППДБ си смениха дилъра, казва се Румен Радев. Готви се гражданска война с кръвопролития и жертви. Кандидатите на ГЕРБ за "Дондуков" 2 може да са само Христо Стоичков и Лили Иванова (ВИДЕО)
ново
Днес: 116
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК