ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Стартира серия от публикации, посветени на най-популярните измислени незнайно от кого „народни” рецепти, които не само не лекуват, но и може да ви навредят. Прочетете коментарите на практикуващи лекари, които компетентно разказват кое е най-доброто при лечението на даденото заболяване.
Лекува ли се заекване с билкови настойки?
„Народна” рецепта:
В борбата със заекването може да ви помогне следната билкова отвара: смесете по 40 г шишарки от хмел и цветове от бяла акация, 100 г лавандула (цветове) и 50 г градински чай (стръкове). Залейте 2 с.л. от билковата смес с 1/2 л вряла вода. Запарете ги под капак за 2 часа, след което прецедете. Пийте от запарката по 75 г, 3-4 пъти дневно, преди ядене.
Мнение на невролога:
Речта се причислява към вторичната сигнална система на човешкия организъм. В основата на заекването са нарушения при съзряване на кората на главния мозък и въздействието на силен стрес, страх. Нарушават се също така и асоциативните връзки между различните части на главния мозък. Ако това се случи в детството, необходимо е да се пристъпи веднага към лечението на този симптом. Най-ефективна е комплексната терапия на заекването - от логопед, чрез акупунктура, до медикаментозно лечение с невропротектори. Също така необходим атрибут в лечението е и психотерапията.
Понякога заекването е един от симптомите на епилепсия. За да се изключи това заболяване като причина за него, е необходимо да се направи компютърна електроенцефалография.
Може ли да прочистим организма си с клизми?
„Народна” рецепта:
Прочистване на дебелото черво с помощта на клизма с настойка от лайка: първата седмица - всеки ден, втората - през ден, третата – през два дни, четвъртата – през три дни, петата - веднъж седмично.
Мнението на гастроентеролог:
Човешкото тяло е самоочистваща се система. Провеждането на редовни клизми при здрав човек не само е ненужно, но и вредно. Честото правене на клизми измива чревната микрофлора. А там има не само „шлаки”, които се опитват да премахнат почитателите на всякакви видове почистване, но също така и биологично-активни вещества, микроорганизми, без които човек не може правилно да смели храната. Последствията от такъв начин на почистване трябва да се лекуват след това с пробиотици. Друг проблем, свързан с често прилаганите начини за почистване на дебелото черво от шлаки, е нарушение на чревната перисталтика. С течение на времето без клизма няма да можете да отиде до тоалетната по голяма нужда.
Сега в различните СПА-салони се практикува хидроколонотерапия (високотехнологична разновидност на клизмите). Тази процедура може да се предписва само от лекар-специалист по гастроентерология и eндоскоп-проктолог. Без медицинско наблюдение процедурата може да бъде опасна - тя отмива много по-дълбоко чревната микрофлора, отколкото обикновената клизма.
Цери ли се ангина с керосин?
...
Целият материал четете в Retro.bg