ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Често получавам афти. На какво се дължи това? Румен Николов, Пазарджик
Афтите са малки, бели или сиви ранички, които се появяват по вътрешната страна на бузите и устните, по венците и езика. Отделени са от околната здрава тъкан с червена граница. Могат са се дължат на термично или механично нараняване /при миене на зъбите или прехапвания/, емоционален стрес, стомашно-чревни, алергични или инфекциозни заболявания. Често възникват поради недостиг на витамини /В1, В2, В6, С/, както и от липса на микроелеминти /цинк, калций, желязо/.
Афтите се появяват и като страничен ефект след употреба на лекарства - някои антибиотици, нестероидни противовъзпалителни средства, бета блокери и др. Също - след използването на пасти за зъби, наситени със съединението натриев лаурил сулфат. Част от водите за освежаване на дъха понякога са причина за проблема, защото изсушават лигавицата и тя се превръща в благоприятна почва за развитие на микроби.
Когато засегнатите места са болезнени, добре е да се намазват с обезболяващи пасти или специален гел за афти. Препоръчва се също жабурене с извлек от лайка, смрадлика или сладък корен. Много добре действа налагането на раничките с пчелен клей. Обикновено те зарастват от само себе си за една или две седмици, но през това време трябва да се избягва допълнителното им дразнене от остри, хрупкави и груби храни, както и от пикантни, солени и кисели ястия.