Ливанският парламент пак не успя да избере президент поради липса на кворум
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Депутатите в ливанския парламент днес не успяха за 27-и път да изберат президент на републиката поради липса на кворум. Броят на събралите се в пленарната зала на двореца на площад "Плас д'Етоал" в Бейрут народни избраници се оказа недостатъчен за гласуване и председателят на парламента Набих Бери за 27-и път отложи избора на президент. На депутатите бе предложено да се съберат на 2 септември, предаде ТАСС, цитирани от БТА.
Най-високият държавен пост в Ливан е вакантен, откакто на 25 май м.г. Мишел Слейман освободи президентския дворец в Баабда. Според конфесионалното устройство на Ливан постът на държавен глава по традиция се заема от представител на общността на маронитите, които са мнозинство сред местните християни.
Изборите на нов президент обаче се бойкотират от най-големия християнски блок в парламента начело с 80-годишния Мишел Аун - лидер на Свободното патриотично движение (СПД), което настоява за приемане на нов избирателен закон и за свикване на парламентарни избори преди избирането на президент.
За гласуване е необходимо присъствие в залата на 86 от общо 128 ливански депутати. Според Аун парламентът в сегашния състав не може да избира държавен глава. Активистите на СПД готвят днес нова антиправителствена демонстрация в центъра на Бейрут. Те обвиняват премиера Тамам Салам, който временно изпълнява функциите на държавен глава, в "узурпиране на президентските пълномощия".
На 5 ноември м.г. ливанските депутати приеха закон, с който продължиха мандата си до 20 юни 2017 г. Аун и неговите привърженици нарекоха този ход антиконституционен и бойкотираха заседанието на парламента. Неговите опоненти обаче твърдят, че законодателният орган е получил възможност да продължи работа, а заедно с това и шанс да избере президент, който да е компромисна фигура след постигане на консенсус между депутатските групи.
Основен аргумент в полза на продължаване на пълномощията на парламента бе конфликтът в съседна Сирия, който разцепи Ливан на два враждуващи политически лагера. Депутатите също така сметнаха, че в условията на повишена терористична опасност не е възможно да се правят парламентарни избори.