ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Двудневна неформална среща на правитествените и държавни лидери на страните от ЕС ще се проведе в Залцбург. Събитието е организирано в рамките на австрийското председателство на Съвета на ЕС, пише „Ди Пресе”.
Срещата в Залцбург обаче заплашва да се превърне в поредния повод за илюстрация на продължаващата политическа криза в Общността. Миграция, сигурност, Брекзит: по нито една от трите основни теми, включени в дневния ред на разговорите, няма да бъде постигнат консенсус.
Половин година преди крайния срок за официалното отделяне на Великобритания от структурите на Общността, преговорите между Брюксел и Лондон вървят толкова зле, че председателят на Европейския съвет Доналд Туск предупреди в писмо, че сценарият за провал в постигането на споразумение „все още е напълно възможен“.
Обсъжданията на проблема с Брекзит ще бъдат отложени за специално свикана среща на върха в средата на ноември. Другите два основни въпроса – миграцията и сигурността, изискват своевременни решения. Такива обаче едва ли ще бъдат постигнати с оглед противоположните интереси на правителствата на държавите членки на Общността, коментира изданието.
Великобритания и Европейският съюз са близо до споразумение за Брекзит, но и двете страни трябва да проявят добра воля и решителност, за да се избегне хаотична раздяла и да се осигури близко бъдещо партньорство, пише британския премиер Тереза Мей в днешния брой на германския вестник "Велт".
Близо сме до постигането на добре организирано излизане от ЕС, което е ключово за изграждането на близко бъдещо партньорство, отбеляза Мей, цитирана от Ройтерс.
За довеждането на процеса до успешен край ЕС трябва да промени позицията си, както направи Великобритания. Нито една от страните не бива да иска неприемливото от другата като например въвеждането на външна митническа граница между различни части на Обединеното кралство.
Днес и утре лидерите от ЕС се събират в австрийския град Залцбург за преговори, които британският министър за Брекзита Доминик Рааб определи като крайъгълен камък.
Рааб каза, че британското правителство се придържа към предложението си за граница между британския район Северна Ирландия и членуваща в ЕС Ирландия след Брекзит - една от основните пречки за постигането на споразумение.
Вчера главният преговарящ от ЕС за Брекзит Мишел Барние каза, че Евросъюзът е готов да подобри предложението си към Великобритания за допълнително подсигуряване при управлението на ирландската граница след раздялата. Барние каза, че срещата на върха на ЕС през октомври ще бъде "моментът на истината" за преговорите за Брекзита. Според него тя ще покаже дали ще има споразумение или не.