По тази причина Великобритания е на път да се окаже със замразен ръст на икономиката
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На конференция на консерваторите в Манчестър, на който ще се обсъжда бъдещето на Великобритания, със сигурност насърчаването на заетостта ще бъде ключов въпрос от дневния ред. Това пише британският вестник The Huffington Post („Хъфингтън поуст”)и на фона на безработицата в Обединеното кралство и все повече български и румънски имигранти, дошли в търсене на по-добър живот.
Централно място в тези дискусии вероятно ще има най-сериозният проблем в британския пазар на труда – острият недостиг на висококвалифицирана работна ръка
В Обединеното кралство има около 2.4 милиона безработни, но в същото време незаети са 600 000 позиции във всички сфери. Това е мъчителен парадокс, причинен от неуспеха на работодателите да намерят квалифицирани работници, от каквито се нуждаят, особено в IT-сферата и тази на строителството и инженерството.
Тази седмица излезе докладът Global Skills Index 2013 на британската агенция за подбор на персонал „Хейс” в сътрудничество с Оксфорд Икономикс, който има за цел да изследва ефективността на пазарите на труда по света и да идентифицира дисбалансите между предлагането на квалифициран труд и търсенето за тези умения сред работодателите. Изводите от него разкриват мрачна картина за Великобритания, която в момента страда от един от най-сериозните дисбаланси в Европа, като единствено в Испания, Португалия и Ирландия проблемът е по-сериозен.
В краткосрочен план начинът за компенсиране на този недостиг е преразглеждането на политиката на Великобритания по отношение на висококвалифицираните имигранти. За съжаление, имиграцията е въпрос, който твърде често се използва от политиците по начин, по който се разяжда тънката граница между квалифицирания и неквалифицирания труд. Фокусът на дебата сега трябва да премине от общата имиграция върху квалифицираната имиграция, която да позволи на бизнеса да получава уменията, от които се нуждае, без значение от националността на работниците. В дългосрочен план образованието трябва да се ориентира спрямо нуждите на бизнеса, пише изданието.