ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Обединеното кралство отправи ултиматум към Израел. Лондон обяви, че ще признае условно палестинската държава през септември, освен ако Тел Авив не изпълни няколко условия за край на войната в Ивицата Газа
„Израел да се съгласи на прекратяване на огъня, да не анексира Западния бряг и да се ангажира с дългосрочен мирен процес, който да създаде две държави.“ Тези условия обяви британският премиер Киър Стармър
„Междувременно нашето послание към терористите на „Хамас“ е непроменено. Те трябва незабавно да освободят всички заложници, да подпишат прекратяване на огъня, да се разоръжат и да приемат, че няма да играят никаква роля в управлението на Газа“, каза той.
На въпрос защо има условия, свързани с решението, Стармър заяви, че целта е да се промени ситуацията на място. Новината беше приветствана от Франция, която ще признае безусловно държавата Палестина този септември. Тел Авив осъди решението на Лондон:
„Промяната в позицията на британското правителство в този момент, след френския ход и вътрешнополитическия натиск, представлява награда за „Хамас“ и вреди на усилията за постигане на прекратяване на огъня в Газа и освобождаването на заложниците.“
Междувременно Франция, Германия и Обединеното кралство изпращат външните си министри в Израел следващата седмица, за да представят позицията на своите страни за войната в Ивицата Газа. Днес броят на убитите палестинци от началото на войната достигна 60 хиляди души.


